ŞAFAK I Japonya Türkiye’yle Buluşuyor

9 - 26.04.2015

Sergi, Japonya’nın geleneksel ve çağdaş yaşayan sanatçılarından derlenen 100 sanat eserinden oluşmaktadır.

 

Ankara ‘lı sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi, Japon geleneksel yağlıboya, mürekkep, kaligrafi, baskı, seramik eserlerin yanısıra batı tarzı resim, fotoğraf ve heykel gibi değişik disiplinlerde sanat eserlerini biraraya getiriyor.

 

CerModern ve Yubido Inc. Tokyo işbirlikteliğiyle gerçekleştirilen sergi, Japon sanatının kendine has zenginliğini gözler önüne seriyor.

 

Akatsuki/ şafak sergisi,  coğrafi açıdan yerel ve küresel olan, tarihsel açıdan geçmiş ve çağdaş olan, siyasi olarak ulusal ve uluslararası olan ve sosyolojik açıdan bireysel ve evrensel olanı çoklu katmanlarda ilişki kurduran bir projedir.

 

Keşif ve yenilikçilik yolunda hissettiğimiz merak ve özlem, çoğu zaman « farklı ve « olağan dışı » olana karşı gösterdiğimiz korkuyla benzeşmektedir.

 

Yubido, sergiyi Uzak Doğu ve Batı medeniyetleri arasında etkili bir kültürel arabulucu olarak konumlandırmaktadır. Karşılıklı etkileşimleri ve kaçınılmaz olan evrenselliğin vurgularken  belirgin bir şekilde Japon ulusal geleneklerini de sunmaktadır. Sergi, ulusal sanatın tanıtımını yaparken aynı zamanda evrensel ve küresel izleyici beklentisini de dengeler.

 

Bu serginin ülkelerimiz arasında kültürel işbirlikteliğini zenginleşmesi ve sanatsal tecrübe ve etkileşimin gelişmesine ön ayak olmasını dileriz.

 

 

Milena Wildenauer

Müdür

 

Sanat ve Tanıtım Yubido Inc. Japonya

Avrupa Ofisi International Art Managemnt Vienna

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI