“Dünyanın En Büyük Müzesi: Türkiye”

10-22.02.2015

“Dünyanın En Büyük Müzesi: Türkiye”

 

Proje, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde TÜRSAB-MÜZE Girişimleri, BKG ve Anadolu Efes tarafından hazırlanmıştır. Türkiye’nin kültürel mirası ile tarihi değerlerinin evrensel bir platforma taşınması hedeflenen projenin sac ayaklarını kitap, sergi ve TV programı oluşturuyor.

 

12 bin yıllık Anadolu uygarlık tarihinin aktarıldığı çalışmanın ilk ayağı “Dünyanın En Büyük Müzesi: TÜRKİYE” kitabı... Hititler’den Selçuklular’a, Bizans’tan Osmanlı’ya onlarca uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu’da Paleolitik Çağ’dan (Yontma Taş Devri) Cumhuriyet’e uzanan süreçteki tarihi değerler, bu kitapta bir araya getiriliyor. Karain Mağaraları’ndan Göbeklitepe’ye, Çatalhöyük’ten Efes’e, Zeugma’dan Çavuştepe’ye kadar dünya tarihini değiştiren arkeolojik eserler de yine kitap içinde görseller eşliğinde sunuluyor.

 

Projenin ikinci ayağını ise kitap içinde bulunan fotoğrafların yer aldığı sergi oluşturuyor. Anadolu’da farklı coğrafyalardan ve farklı zaman dilimlerinden seçilmiş 100’ün üzerinde objenin fotoğrafı sergide yer alıyor. Anadolu coğrafyasının kültürel ve tarihi mirasına ışık tutan bu serginin yurtiçinde altı farklı ilde, yurtdışında ise dört farklı ülkede ziyaretçilerle buluşması hedefleniyor.

 

Projenin son ayağı ise NTV bünyesinde hazırlanan Ahmet Yeşiltepe’nin yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği belgesel niteliğindeki Müze Ziyaretçisi TV programı ile tamamlanıyor. 13 bölüm olarak kurgulanan programda Türkiye’nin müzelerine ve müze mağazalarına yer veriliyor.

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI