CerModern Açık Hava Film Gösterimi: Aquarius

11 Temmuz 2017

2016 / Dram / 2 saat 26 dk / 17 Mart 2017

Ülke : Brezilya, Fransa

Yönetmen : Kleber Mendonça Filho

Oyuncular : Sonia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos, Humberto Carrao, Zoraide Coleto, Fernando Teixeira, Buda Lira, Paula de Renor

 

Yönetmen Filho; 2012 yılında çektiği Neighboring Sounds sonrası tekrar döndüğü Recife topraklarında 65 yaşındaki Clara’nın, evini inşaat firmasına vermemek için ortaya koyduğu mücadeleyi anlatıyor. Yıllar boyunca Aquarius isimli apartmanın okyanusa bakan dairesinde yaşayan Clara için bu mekan, sadece başını soktuğu dört duvarı ifade etmiyor. Bu daire, aynı zamanda onun için bir mücadele alanı. Halası Lucia’nın ataerkil sistem içerisinde mücadele edip hukukçu olduğu ve cinsel devrimi yaşadığı bu ev; onun için ise öncelikle göğüs kanserini yendiği ve ailesini kurduğu, çocuklarını büyüttüğü bir yer. Evde yer alan bir şifonyer, kuşaklar arası geçişi temsil eden bir simge olarak sürekli karşımıza çıkıyor. Tabii film ilerledikçe bu nostalji hissinin sadece toz pembe anıları içermediğini görüyoruz. Hırsızlık yaptığı gerekçesiyle evden kovulan hizmetli Juvenita’nın hayaleti ve evini barkını geride bırakarak kariyerine odaklanırken çocuklarıyla olan ilişkisinin uğradığı kırılma da bu sevdaya dahil acılar. Karakterin geçmişle bağını kuran en önemli araçlardan biri de plakları. Plak koleksiyonu sadece onun müzik zevkini yansıtmıyor, aynı zamanda geçmişi koruma ve paketleme güdüsüne de işaret ediyor. Yalnızlığın tadını çıkaran ve kendi ayakları üzerinde duran Clara, özellikle Queen parçaları eşliğinde adeta bağımsızlığını ilan ediyor.

 

//////////////////////////////////////////

 

Clara, a 65 year old widow and retired music critic, was born into a wealthy and traditional family in Recife, Brazil. She is the last resident of the Aquarius, an original two-story building, built in the 1940s, in the upper-class, seaside Boa Viagem Avenue, Recife. All the neighboring apartments have already been acquired by a company which has other plans for that plot. Clara has pledged to only leave her place upon her death, and will engage in a cold war of sorts with the company. This tension both disturbs Clara and gives her that edge on her daily routine. It also gets her thinking about her loved ones, her past and her future.

 

*Film Portekizce dilinde, Türkçe altyazılıdır.

*Kontenjan 800 kişi ile sınırlıdır.

*Rezervasyon alınmamaktadır. (CerModern üyelerine özel rezervasyon alınmaktadır. Üyelerimizin etkinlikten 5 saat öncesine kadar rezervasyonlarını bildirmeleri gerekmektedir)

 

-Biletler, Pazartesi hariç hergün 10:00-20:00 saatleri arasında CerModern Mağaza ve etkinlik günü saat 17:30'dan itibaren CerModern bilet gişesinden temin edilmektedir.

 

Bilet Ücretleri:

Tam: 15 TL

Öğrenci 10 TL (Gişede öğrenci kimlik kartı göstermek zorunludur.)

Bisikletli %10 indirim

 

*Etkinlik alanına yiyecek-içecek alımına izin verilmemektedir.

*Gösterim açık havada gerçekleşeceği için izleyicilerin hava koşullarına göre giyinmeleri tavsiye edilir.

*CerModern, hava koşullarına ve gündeme ait olumsuz bir durumda etkinlik erteleme ve programda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 

***********************************

 

*Portuguese language with turkish subtitles.

*13 years and over.

*800 people capacity.

*Only CerModern Members may make reservations.

*Tickets on sale everyday except Mondays between 10am-8pm at CerModern

-Adults 15TL

-Students 10TL

-10% bicycle discount.

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI