AFSAD GÖKHAN BULUT SOYUT FOTOĞRAF ATÖLYESİ : 'Mit'

28.01-26.02.2012

“Mit” Başlıklı Soyut Fotoğraf Sergisi Hakkında;

Bu sergideki kaygı bir şahsın veya objenin gerçeğine uygun şekilde yansıtılması değildir. Daha çok bir idenin ve bu idenin tetikleyebileceği hislerin fotoğraflanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede fotoğrafçılar idelere ve rüyalara dayanan, duygusal yüklemenin gerçekleştiği bir mekan yaratırlar. Bu mekanda gerçek bir kenara bırakılır ve hayaller ile rüyalar soyut ifadenin imbiğinde damıtılarak güçlenirler.

Fotoğrafın tekniği, kişisel düşüncenin gerçekle buluşmasını sağlar. Fotoğrafı çekilen nesne veya yüzey somuttur, gerçektir. Burada semboller veya kurallar yoktur; sadece başlangıç formunun deformasyonu vardır.

Artık ifade fotoğraf diliyle belirginleşmeye başlar; öznelliğini soyut görselikten ödünç alır ve fotoğrafçının yeni görsel miti oluşur.

Sergide, 43 fotoğrafçının 70x70 cm ve 70x100 cm ebatlarında baskısı alınmış renkli ve siyah/beyaz fotoğrafları yer almaktadır. Baskılar 5 adetle sınırlandırılmıştır.

Bugüne kadar, biri sanat festivali olmak üzere, 3 ülkede 6 yurt dışı sergilemesi ve bu sergiler çerçevesinde 2 yurtdışı workshop çalışması yapılmış olup, Cer Modern ilk yurt içi sergilemesi olacaktır.

AFSAD Gökhan Bulut Soyut fotoğraf Atölyesi Hakkında;

 

AFSAD'ın eğitim, projelendirme ve fotoğraf üretime yönelik faaliyetlerinden biri olarak 2002 yılında çalışmalarına başlamıştır. Çalışmalarının ana yönü, fotoğrafın kendine özgü teknolojik dilinden ve klasik tavrından yararlanılarak, ön tasarımı fotoğrafçısının zihninde gelişen yeni ve soyut görüntüler oluşturmaktır.

 

Bu güne kadar "Siyah", "Şey", "H'iç", “Tin” ve “Mit” olmak üzere 5 sergi organize eden atölye, bu sergileri ülkemizde Ankara, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Mersin ve Bodrum’da olmak üzere 6 şehirde 23 galeride, yurtdışında, Salzburg, Viyana / Avusturya, Wolfratshausen, Münih / Almanya, Sopron / Macaristan, Atina, Xanthi, Comotini/ Yunanistan olmak üzere, 6 ülkede, aralarından Hofburg ve Nymphenburg sarayları da olmak üzere önemli kültür merkezleri ve galerilerde olmak 8 ayrı şehirde sergilemiştir.

 

Bu sergilemelerde satış başarılarının yakalanması dışında, üniversite ve müzelerde soyut fotoğraf üzerine workshoplar da düzenlenerek, ülkemize özgü olarak gelişen soyut fotoğraf görüşü ve uygulanışı ilgilerine aktarılmıştır.

 

Bu çalışmalar, Prof. Dr. İsmail Tunalı tarafından reformist ve devrimci olarak tanımlanmaktadır.

 

Mit serginin açıldığı ülke ve galeriler;

-         07-22 Kasım 2010 Liszt Ferenc Kültür Merkezi, Sopron/Maceristan

-         24 Kasım-07 Aralık 2010 Helenic Potographic Society, Atina/Yunanistan

-         Workshop: 24 Kasım 2010, TEI Üniversitesi Atina/Yunanistan

-         04-26 Şubat 2011Papasotiriou Book Store & Gallery, Xanthi/Yunanistan

-         Workshop: 05-06 Şubat 2011, Folk Museum, Xanthi/Yunanistan

-         08-15 Nisan 2011 Comotini/Yunanistan

-         10-25 Ekim 2011, “Stadt-Kunst-Fluss” Sanat Festivali kapsamında Hamit Cordan Galeri Wolfratshausen/Almanya

-         27 Ekim 2011, Münih Baskonsolosluğu'nun Cumhuriyetin 88. Kuruluş yılı kutlamaları çerçevesinde, Nymphenburg Sarayı Münih/Almanya

 

Sergi Katılımcıları;

Aslı EMİRGAN, Begüm BİLGİN, Birgül ERKEN, Can GAZİALEM, Deniz EMİRGAN, Deniz GÜRLER, Emine Esra AKCASU, Emre SORAN, Faika Berat PEHLİVAN, Fehmi KATIRCIOĞLU, Gökhan BULUT, Işın ERGENEMAN, İbrahim AYIK, İlknur ÖZTÜRK, Kadriye KARATAŞ, Mehmet Doğan ATEŞ, Meltem ÇOLAK, Necmettin KÜLAHÇI, Nergis AKINCI, Nilüfer ZENGİN, Nurşen COŞAR, Nurşen KADAİFÇİ, Ozan TOPUZ, Pelin KÜLAHÇI, Petek Sibel BAYRAMOĞLU, Sema KÖKSAL, Serap İDİL, Serpil KOZLUDER, Suderin MURAT, Ünal KOYAZ, Adnan KÜÇÜKSAĞIR, İçtem UTALAY, Işıl ÖREN, Özlem Gülşen TARHAN, Turgut KAÇAR, Levent ÇAĞIN, Sema ALTAN, Şirin AYDIN, Cem DEVECİOĞLU, Hacer Irmak SOLDAMLI, Tuğba BEŞEL, Ayşe SARAY, Buket Ergun KOCAİLİ

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI