Ahmet Güneştekin / Yüzleşme

22.01-30.03.2013

Sanat ve İnsan CerModern'de buluşuyor!

 

CerModern, "Yüzleşme" başlıklı sergisiyle Ahmet Güneştekin'i ağırlıyor.

 

Sanatçı, Anadolu ve Mezopotamya özelinde Sanatı ve İnsanı, Ankara'da yüzleştiriyor!

 

18 yıldır Anadolu ve Mezopotamya'da sanat, tarih, gastronomi, mitoloji ve sözlü kültürün izini süren Ahmet Güneştekin, 60'a yakın sanat insanıyla birlikte Türkiye'nin 81 ilinin tamamında gerçekleştirdiği sergi ve panellerle, 10 bine yakın çocukla yaptığı atölye çalışmalarıyla sanatı ve insanı bir araya getirdi. Ahmet Güneştekin, "Güneşin İzinde" adını verdiği gezileri boyunca, "Yerelden evrensele…" bir perspektiften yaptığı araştırmalarla özgün sanatı arasında kurduğu dinamik bağlardan hareketle; dinler, savaşlar, doğa ve insanlık suçları gibi evrensel konuları işlediği son 6 yıllık dönem çalışmalarını "Yüzleşme" tema ve başlığıyla sergiliyor.

 

İstanbul'da başlattığı "Yüzleşme" başlıklı "Uluslararası Sergi Dizisi"nin ikinci ayağını CerModern'de gerçekleştirecek olan Güneştekin'in "güncel-kişisel" sergisi kapsamında "Paradoks", "Yüzleşme", "Kâbe'nin Bekçileri", "Tanrıların İhaneti" ve "Kutsal Yüzleşme" serisi son dönem çalışmalarıyla birlikte "İnkâr", "Bellek" ve "Pervane" adlı video çalışmaları sergilenecek. "Yüzleşme" kapsamında "Düdük" ve "Dokunulmazlık" adlı son video-art çalışmaları da ilk defa Ankara'da izleyiciyle buluşacak. "Çağ Tufanı", "Güneş'e Açılan Kapılar", "Cennet Kapısı", "Kâinatın Yedi Sırrı" adlı boyutlu-karışık teknik eserlerle "Âdem'in Kaburgaları", "Saf Adalet" ve "Güneş Patlamaları" serisi heykeller de Ankara "Yüzleşme"sinde sergilenecek.

 

Ankara'nın ardından Diyarbakır'da sergilenme ihtimali bulunan "Yüzleşme" sergisi, Nisan ayında Hewlêr'de (Erbil), Haziran'da Venedik Bienali kapsamında Venedik'te ve 2013'ün son aylarında Berlin'de gerçekleştirilerek bu yılın programını tamamlamış olacak. 2014 yılı içinde de Stockholm, Oslo, Zürih ve Fransa'nın 5 önemli müzesine taşınacak olan "Yüzleşme" bu sergilerle birlikte, Türkiye'nin çağdaş sanat alanında dünyaya açılan en büyük sanat projesi sıfatını da kazanmış olacak.

 

Ahmet Güneştekin, "Uluslararası Sergi Dizisi"yle, sanatın, kültürler-düşünceler-arası iletişim ve anlaşım üzerindeki olumlu gücünü; Mezopotamya ve Anadolu'nun yakın tarihinde işlenen doğa ve insanlık suçları özelinden ele aldığı "Yüzleşme" temasıyla, bağımsız uluslararası bir harekete dönüştürmeyi hedefliyor.

 

Ahmet Güneştekin'in Yüzleşme adlı sergisi 22 Ocak-30 Mart 2013 tarihleri arasında CerModern'de ziyaret edilebilecek.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI