Ahu Akkan / Perde

12.06 – 8.08.2014

CerModern bünyesinde bulunan güncel sanat alanı HUB Sanat Mekân, sezonu Türkiye’de ilk kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Ahu Akkan’ın çalışmaları ile tamamlıyor. Akkan’ın ikinci kişisel sergi projesi “Perde | Curtain” , 12 Haziran – 16 Temmuz tarihleri arasında görülebilir.

 

Akkan’ın son dönem çalışmaları, içinde otoportrelerin de bulunduğu kadın ve çocuk portrelerinden oluşuyor. Günümüz insanının mutsuzluğu üzerine yoğunlaşan sanatçı çalışmalarını, çağımızın hala en ciddi sorunu durumundaki şiddet kavramı üzerinden şekillendiriyor. Özellikle, şiddetin en önde gelen kurbanları; kadın ve çocukları ele aldığı portreleri Akkan’ın, hem maruz kalınan hem de tanığı olunan travmaların ifade alanı olarak çıkıyor karşımıza.

 

İnsan yüzüne, bireysel-toplumsal yaşanmışlıkların izlerini taşıyan ve aynı zamanda tarihe ayna tutan, özellikli bir alan olarak yaklaşan sanatçı, ele alınan konu, malzeme seçimi ve sunum şekliyle kavramsal bir bağ kuruyor.

 

“Ahu Akkan imajların taşıyıcı yüzeyleri için, hem örtücü hem de geçirgen materyaller kullanarak insan (kadın) bedeniyle özdeş bir mekanizmayı kavramsallaştırıyor: tül greklerden icat edilmiş bu mekanizma hem ayakta tutan, hem de maruz kalınan travmaları ifşa eden bedensi bir haldir.” (Mürteza Fidan, T. Melih Görgün, 2013)

 

Akkan, perdeyi çağrıştıran bir yüzey üzerine yine tülleri dikerek oluşturduğu portreleri konumlandırıyor. Perdemsi yüzey bu çalışmalarda örtülü olan, gizlenmek istenen, yok sayılan gerçeklere gönderme yaparken; aynı zamanda gerçeğe ulaşmanın mümkün olduğu şeffaf bir yansıtıcı görevi görüyor.

 

 

 

Sanatçı Hakkında;

 

Ahu Akkan (1980, Ankara), İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde görsel sanatlar okudu ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldu. Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği “Reflection | Yansıma” isimli ilk solo sergisinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergide eserleri yer aldı.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI