Ateş Gökeri Var Olmanın Gizemi

26.12.2013 - 26.01.2014

Evrensel varoluş içinde yuvalanmış kişisel yaşamın karmaşıklığı ve tümünü bir arada kavramanın olanaksızlığı çalışmalarımdaki arayışı oluşturur. Sonsuz bir değişim süreci içinde yuvarlanan içiçe dünyalar algılarım. Resmin yapısına  gömülmüş mikro sahneler, bütünün vazgeçilmez bir parçasi olmakla birlikte kendi içerik ve önemini taşır. Benzerimsi çizilmiş yarı gerçekçi biçimler, belirgin ve sonuçlanmış önerilere değil anımsatan imgelere dönüşür. Onların hayalsi aracılığı ise izleyiciye kendine göre ve katılımı yoğun bir yorum kapısı açmayı amaçlar.

 

Teknik açıdan 'çizim ve boyama' arası bir yöntemi 'renk' in getireceği ek belirginliğe tercih ederim çünkü siyah-beyaz ve çizimsi çalışmanın içeriğe 'hemen o anda oluyormus' boyutunu kazandırdığını düşünürüm. Kaçan, uçan ve hayalsi imgeleri ise çok hızlı çalışarak yakalarım. Benim yaratıcılık alanım görüntülerin varla yok arası olduğu 'gri' katmandır.

 

 

 

Biyografi

 

Ateş Gökeri 1989 yılında ODTÜ’den mezun olduktan sonra havacılık sahasında iş dünyasına atıldı. Bu sahada oldukça başarılı olmasına rağmen, 2002 yılında ortak olduğu şirketi bırakıp, geliştirmek istediği sanat çalışmalarına yöneldi. Sanat eğitimi için ABD’ye yerleşen Ateş Gökeri 2008 yılında California’da San Francisco Art Institute resim bölümünden mezun oldu. Alt lisansını ise deneysel sinema üzerine tamamladı. Mezuniyeti sonrasi Los Angeles'ta sanat çalışmalarına devam eden Gökeri bu sene Türkiye’ye dönme kararı aldı. Sanatçı çalışmalarını İstanbul'daki atölyesinde devam ediyor.

 

Yaşamı süresince dünyanın birçok yerini sualtı dalış ve fotoğrafçılık için gezmiştir. Durağan bir yaşamın karşısında neredeyse gezgin gibi geçirdiği yıllar, Türkiye Amerika arası birçok defa yer değiştirmiş olması, başarılı kariyerini bırakıp sıfırdan sanat eğitimiyle yeni bir hayat kurması; Gökeri’nin işlerinde çizgi-boya resim karşıtlığı, soyut-somut arası olma durumu gibi paralel yapısal şekillerde kendini gösterir. Sanatçının sanat yapıtına bakışı, hayata bakış açısıyla şekillenmiştir.

 

 

Ateş Gökeri

Gizli, 2012

183 x 122 cm

Ahşap üzeri akrilik

Ateş Gökeri

Neredeyim, 2012

183 x 122 cm

Ahşap üzeri akrilik

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI