Avustralya Büyükelçiliği Ankara / Mesajınız Var! Kentsel Avustralya’da Yerli Kimliği

1.11-15.12.2012

Mesajınız Var! Kentsel Avustralya’da Yerli Kimliği Sergisi

 

Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı Mesajinız Var! Kentsel Avustralya'da Yerli Kimliği başlıklı sergiyi sunmaktan büyük memnuniyet duymaktadır.

 

Sergi Avustralya Artbank koleksiyonunun başlıca eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkiyi sunmaktadır. Farklı kentsel bölgelerde yaşayan Yerli sanatçılar tarafından üretilmiş olan eserler, çağdaş Avustralya tarihi ve kültürünün kendine özgü siyasal ve sosyal bakış açısını yansıtmaktadırlar.

 

Kentsel Avustralya ile Avustralya'nın metropol şehirleri ve büyük kasabaları kastedilmektedir. Bu bölgelerde Aborjin toplulukları 1788 yılında kıtaya ayak basan ilk Deniz Filosunun  hemen ardından kurulmuşlardır. Bunu takip eden kolonileşme sürecinde bu topluluklar yaşadıkları topraklardan zorla uzaklaştırılmış ve sonuç olarak da  pek çok Aborjin birey geleneksel kültür, toprak ve diline olan doğrudan bağını kaybetmiştir.

 

Kentsel Avustralya'da yerli sanatçılar tarafından üretilen sanat eserleri ilk olarak 1970 ve 80'lerde, sosyal değişim ve siyasal aktivizm döneminde önem kazanmıştır. Mesajınız Var koleksiyonunda yer alan yaşça daha  büyük sanatçıların bu değişim döneminde ürettikleri eserler ayrımcılık ve kamulaştırmanın ilk elden deneyimlerini yansıtmaktadır. Daha genç bir sanatçı kuşağı ise günümüz Avustralyasında Yerli bir birey olmanın ne demek oldugunu araştıran çağdaş ve taze bir Aborjin toplumu perspektifi sunmaktadır.

 

Mesajiniz var! Kentsel Avustralya'da Yerli Kimliği Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı ve Avustralya Hükümetinin sanat eserleri kiralama programı olan Artbank'ın katkılarıyla sunulmaktadır.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI