Aylın Örek Retrospektifi

21 Kasım 2018  - 31 Ocak 2019

CerModern, sezonun ikinci sergisinde yine bir kadın ressama ev sahipliği yapıyor.

 

Kıbrıs Türk toplumunun öncü sanatçılarından olan Aylın Örek, 1960'lardan bugüne kadar olan sanat yolculuğunu 100 eserle Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor.

 

1941 yılında Lefkoşe'de doğan Örek'in lise yıllarında başlayan resme olan ilgisi, ilk kez Kıbrıslı bir sanatçıya verilen bursla İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde devam eder. Nurullah Berk ve Ali Çelebi'nin atölyelerinde tarzını geliştiren Örek, daha sonra Fransız hükümetindenden aldığı bursla Paris ve Marsilya'da eğitimine devam eder.

 

Biçim ve benzetmelerinde Kıbrıs kültürünü masalsı bir dille betimleyen Örek, yaşadığı coğrafyanın kültürel ve sosyal panoramasına, ritüellerine, tarihi ve gündelik yaşamına odaklanır. Renk ve çizgi anlayışıyla evrensel dile yaklaşan sanatçı, yurtdışı gezilerinde bu duyumu özgünleştirmiştir.

 

Anavatanı Kıbrıs dışında Fransa, Belçika, Türkiye, Fildişi Sahili ve İspanya'da yaşayıp çalışan Aylin Örek'in eserleri saygın koleksiyonlarda yer almaktadır.

 

CerModern ve Art Gallery Cyprus işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan sergi 21 Kasım -31 Ocak tarihleri arasında izlenebilecek. Serginin küratörlüğü Ahmet Savaş Kale tarafından üstleniliyor.

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI