Büyülü Afrika / Africa Magic

6 Nisan April-23 Haziran June 2019

İNANCIN TEMELİNDEKİ SANAT: BÜYÜLÜ AFRİKA SERGİSİ CERMODERN’DE

 

Gazeteci, yazar Hıfzı Topuz’un Paris’te UNESCO Daimi Temsilciliği görevini yaptığı 25-30 yıl boyunca sayısız kez ziyaret ettiği Kara Afrika serüvenini ve onlarca makalesini derlediği “Büyülü Afrika” kitabından esinlenilerek aynı adla bir araya getirilmiş olan koleksiyon sergisi, Topuz’un 500 eserden oluşan geniş seçkisini izleyiciyle buluşturacak.

 

Topuz, yaşam, inanç ve sanatı ortak noktada buluşturan bir olguyu derinlemesine irdelerken, diğer taraftan tinsel ve ritüel ögelerin hayatın içinden doğru anlatılmasına öncelik verir. Avrupa sanatını ve düşünsel akımlarını doğrudan etkileyen Kara Afrika sanatı, Tristan Tzara, Matisse, Braque, Picasso gibi öncü sanatçılara ilham vermiştir.

 

“1952 yılında yüksek lisans öğrenimi için Paris’te bulunduğum sıralarda Dadaizm’in kurucusu ve sürrealizmin öncülerinden Tristan Tzara’nın apartmanına gitmiştim. Duvarlar, raflar ve etajerler Afrika maske ve heykelleriyle doluydu. O güne kadar bu tür sanat yapıtlarıyla hiç karşılaşmamıştım. Tzara’ya bunların nereden geldiğini ve ne anlam taşıdığını sordum. Tzara beni aydınlatınca içimde bu yapıtlara karşı büyük bir ilgi uyandı.”

 

Sergide Afrika kültürlerinde hayatın içinden doğru toplumun ritüellerle, geleneksel kültür ve felsefesinden ilhamla ürettikleri maske ve heykelleri, yüzyıllar boyu çeşitli efsanelerle inandıkları şeylerin kutsallığını ve gündelik hayatlarını, tanrılarını ve ruhlarını, büyücülerini ve sihirbazlarını bizzat yerinde deneyimleyerek katıldığı düğünlerden, dini ayinlerden, yılda bir kez gerçekleştirilen bereket törenlerinden toplanan 500’e yakın birbirinden özel maskeleri görebilirsiniz.

 

Özellikle Mali, Senegal, Burkina, Fildişi Kıyısı, Kamerun ve Kongo’da edindiği maske, heykel gibi sanat yapıtlarını toplamaya başlayan Topuz, sahip olduğu büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapacak olan Büyükçekmece Belediyesi Hıfzı Topuz Kara Afrika Sanatı Müzesi adıyla açılacak yeni mekanında izleyiciyle buluşturacak.

 

6 Nisan ve 23 Haziran 2019 tarihleri arasında CerModern ana galerisinde izlenebilecek olan sergi süresince senfonik dinletiler, dans gösterileri ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI