Anasayfa> Sergiler > Ebru Özdemir

Buğra Ceylan Parsel

19.06- 14.07.2013

Buğra Ceylan'ın ilk kişisel sergisi olan 'Parsel' 19 Haziran'da CerModern'de açılıyor.

 

19 Haziran - 14 Temmuz 2013 Tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olan "Parsel" Sergisi savaşın ve insan ilişkilerinin yansımalarına dikkat çekiyor.

 

İmarın giremeyeceği yer yoktur! En ufak kara parçası kalana kadar parsellemek günümüz dünyasının rutin bir kuralı oldu sanki. Yaptığını yıkıp yeniden yapmak ve betonun gücünü de yanına alıp çevreleme yarışına tam gaz devam. Devasa projeler, milyar dolarlık yatırımların gölgesinde bir savaş!

 

İmar yasalarına göre ayrılıp sınırlanmış arazi parçalarında yaşıyoruz. Ya kendimize ait olan veya  sahibi olmadığımız alanlarda gündelik hayatlarımız sürerken; biz de kendimizce parselliyoruz etrafı. Popüler semboller , gerçekleşen birçok olay ile yakından bağlantılıdır. Bu bağlamda sembollerin kendi harmonisinden doğan kavram kargaşası bilinçaltımızda izler bırakır. Gün içindeki enformasyon bombardımandan evlerimize kaçarken, içeride televizyonlardan yağan dezenformasyon yağmuru, sembolikleşen dumanı dağıtmakta.

 

Beyaz camda herşey o denli uyumludur ki, planlanmış yayın akışının içinde eriyen insanları göremeyiz bile. Düşen bir bombanın yarattığı etki ne kadar derin ve büyük ise, ajanslara düşen doğru haberin etkisi daha büyüktür.

''Parsellediğimiz mekânları da, koyduğumuz sınırların içinden baktığımız doğrultuda hissederiz''

 

21. yüzyılın insan karakterinin savaşın ve tüketimin, çok düğümlü ilişkilerinden doğan bu resimler; iç içe geçmişliğin ve çok katlı şehirhayatının kesitlerini anlatır. Bir apartmanın içindeki evler, odalargibi figürler de köşeli hatlara bürünüp odalarına çekilmiştir. Zıtkavramlar iç içe geçerken bir aidiyeti beraberinde getirir.

 

Buğra Ceylan Hakkında;

 

Güzel sanatlar eğitimi öncesi en büyük hayali bir foto muhabiri olmak olan Buğra' nın işlerinde basın sektöründe çalıştığı yıllardan kalan izleri görebilmek mevcut. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim bölümünden bu sene mezun olan sanatçı basın ve enformasyon dünyasının simgelerini de eserlerinde gizliyor.

 

 

Ağırlıklı olarak tuval resimlerinin yer aldığı sergide sanatçı,  stilize edilmiş insan formlarını sembolik bir anlatı ile birlikte kullanıyor. Çoğulculuğu temsil ettiğini düşündüğü nesnelerin geometrik yorumlarıyla parsellenmiş tuvalleri izleyicilere sunuyor.

 

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI