'buraya bakarlar'

26.11- 16.12.2013

Hüseyin Arıcı, Ali Şentürk, Alper Aydın

 

HUB Sanat Mekân’ın 3. sergisi “buraya bakarlar”, CerModern’in sanatçı ikamet programına katılan Hüseyin Arıcı ve Ali Şentürk’ün yanı sıra Alper Aydın’ın katılımı ile gerçekleşiyor.

 

Üç genç sanatçının projelendirdiği bu slogan cümlesi, farklı açılardan ele alınmış, ortak bir noktada birleşmiştir. Bu nokta ise ait oldukları disiplinin onlara sunduğu tek bir malzemeyle sınırlı kalmayıp, farklı disiplinlerin malzemelerini de kullanarak kavramlarına anlatım zenginliği getirmeleridir.  Bu iradeyle işlerine koyulan sanatçıların yaşadıkları deneyimleri anlatan ‘’buraya bakarlar’’, aslında bir reklam şirketinin kendi billboardlarına alıcısını çekmek ve ürününü satmak için asılan slogandan ibarettir.  Bu projede sanatçıların derdi ne sanat piyasasını yermek ne de başka bir pazarın alıcısına karşı kullandığı üslubu yermektir.  Sanatçılar,  ‘buraya bakarlar’ ibaresini ait olduğu yerdeki soğuk anlamından koparıp, kendi pazarının çerçevesi içine koyarak bir ironi yaratırlar. Bu sloganı işleriyle harmanlamadan önce aralarında geçen diyalogları kısaca derleyerek, kavramlarını ve proje metinlerini oluştururlar. Soru cevap şeklinde geçen bu konuşmalar üretilen islerle birlikte CerModern HUB Sanat Mekân da izleyiciyle paylaşılmıştır.

 

 

Hüseyin Arıcı Hakkıında;

 

1990 yılın da Nallıhan da doğdu. 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü kazandı. 2012 yılında Pelesiyer adında kurdukları bir sanat inisiyatifinin çekirdek kadrosunda yer almaktadır. 2013 yılında ilk kişisel sergisini CerModern Sanatlar Merkezinde ‘1’ isimli serisiyle açan genç sanatçı. CerModern Sanatçı İkamet Programı adı altında CerModern atölyelerinde çalışmalarına devam etmektedir. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde geniş bir düzlükte gerçekleştirdiği ‘İbadet’ enstalasyonun yanı sıra bir çok sergi projesinde yer aldı ve 2011 yılında Sıemens Sanatın düzenlediği yarışma sonucu ‘Sınırlar Yörüngeler 10’ sergisine katılım hakkı kazandı.

 

 

Ali Şentürk Hakkında;

 

Ali Şentürk  1985 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel bölümünü 2012 yılında  bitirdikten sonra aynı yıl  aynı okul ve bölümde yüksek lisans yapmaya başladı. Şentürk, halen Ankara’da yaşıyor ve  Orda Doğu Teknik Üniversitesi’nde  öğretim görevlisi olarak çalışıyor. CerModern konuk sanatçı programı dahilde CerModern atölyelerinde çalışmalarına devam etmekte ve Pelesiyer adlı sanat insiyatifinin çekirdek kadrosunda yer almaktadır.

 

 

Alper Aydın Hakkında;

 

1989 yılında Ordu’da doğan Alper Aydın, 2007’de Ordu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl, Gazi Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı ve Heykel Ana Sanat dalında heykel dersleri aldı. 2009’da Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde İskoç Kraliyet ailesi botanik ressamı Gülnur Ekşi ve Serkan Çıtak’ın “bilimsel illüstrasyon” derslerine katıldı. 2010-2011 güz döneminde Erasmus programıyla Accademia di Bella Arti Macerata’ya gitti. Orada bulunduğu altı ay boyunca performans sanatçısı Franko B’den heykel dersleri aldı ve karma sergiye katıldı. 2011’de Gazi Üniv. Resim-İş Öğretmenliği Heykel Ana Sanat dalından mezun olan AlperAydın,2011 2012 yıllarında Hacattepe üniveristesi heykel bölümünde özel öğrenci olarak y.lisans dersleri aldı, şu anda Gazi üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde yüksek lisans yapmaktadır,2012 Yılında İlk kez düzenlenen FullArtPrize, Türkiye nin ilk güncel sanat yarışmasında 300 e yakın katımcı arasında ilk 13 sanatçıdan biri olmaya hak kazandı. 2013 yılında ilk sergisini gerçekleştirilen PELESİYER PROJE nin kurucularından biridir. Alper aydın Ordu plastik sanatlar derneği ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykel Traşlar derneği üyesidir., Aydın aynı zamanda 2011 yılında ilk kez Başkent Üniversitesinde düzenlenen Disiplinler arası sanat çalıştayına katılmıştır. Fotoğraf, resim ve heykel alanında düzenlenmiş olan yarışmalardan 4 üçüncülük 1 ikincilik 1 mansiyon 1 birincilik 3 de başarı ödülü almıştır, Alper Aydın’ın sanat pratiği, heykel, enstalasyon ve Yeryüzü sanatı üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu zamana kadar katılmış olduğu 26 karma serginin bazıları,

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI