C.M. Kösemen: Son ve İlk Formlar I Last and First Forms

19 Ocak January 2017 – 12 Şubat February 2017

Cer Modern’in güncel sanat galerisi HUB SanatMekan, genç araştırmacı ve sanatçı C. M. Kösemen’in 2010 – 2016 yılları arasında yaptığı büyük ebatlı resimlerini bir araya getiriyor.

 

Bilim, evrim, tarih ve kendi hayatından esinlenen sanatçı, bu sergisinde kendi sanatının evrim ve çeşitlenmesini örnekleyen bir “İlk ve Son Formlar” sergisi ile izleyicileri karşılıyor. Ülkemizin zor ve acılı günlerden geçtiği bir dönemde açılan bu sergi, aynı zamanda seyirciye “böyle bir zamanda sanat ve fantezi neye yarar ki” sorusunu soruyor. Kösemen’e göre, yeni dünyaları görme arzusu, belki de bu zamanlarda yapılabilecek tek doğru şey.

 

Büyük boyutlu kağıtların üzerine eskiz ve deneme yapmadan, tek defada boyadığı tablolarında Kösemen; evrim, korku ve cinselliğe değinen kurgusal bir dünya oluşturuyor. Araştırmacı yönü de bulunan Kösemen, aynı zamanda Libra Yayınları’ndan çıkan “Osman Hasan and the Tombstone Photographs of the Dönmes” kitabının yazarıdır.

 

Kösemen, bu sergisini yakın zaman önce kaybettiğimiz Ankaralı sanat insanı Faruk Sade’nin anısına adamaktadır.

 

Sanatçı Hakkında:

C.M. Kösemen 1984 Ankara doğumlu bir sanatçı ve araştırmacıdır. Eğitimini Cornell ve Sabancı Üniversiteleri´nde tamamlayan Kösemen, daha sonra Goldsmiths College´da medya ve iletişim üzerine Master programını tamamladı. Sanatçı zooloji, paleontoloji, tarih ve mistisizm ile yakından ilgilenmektedir.

 

Sanatçının eserleri, Catania, Viyana, Ulcinj, Istanbul, Ankara, Londra ve Tel Aviv’de sergilenmiştir.

 

SERGİ AÇILIŞI

19 OCAK 2017

18:30

 

 

Hub ArtSpace by CerModern brings together a selection of large-scale paintings by C. M. Kosemen from 2010 to 2016. The artist, inspired by evolution, mysticism and his own memories, presents the viewer with a veritable natural history museum of spiritual forms that chronicle the evolution and diversification of his art. Opening during a convulsive and uncertain period in Turkey’s history, Kosemen’s parade of hybrid beings also asks of the value of art in dangerous times – what good are art and fantasy in days such as these? The answer, he proposes, is that perhaps they are worth everything – in representing a desire to uncover new worlds.

 

As a researcher, Kosemen’s book credits include Osman Hasan and the Tombstone Photographs of the Dönmes, from Libra Books of Istanbul. Copies of this book have been purchased by leading universities and research institutes of the world. It has won the 2016 Eduard-Duckesz History Prize.

 

The artist dedicates this exhibit to the memory of Faruk Sade, who passed away last year.

 

About the Artist:

C. M. Kosemen is an artist and independent researcher born in Ankara, Turkey. He studied at Cornell University, Istanbul’s Sabancı University and holds a Masters’ degree from London’s Goldsmiths College in Documentary Film and Media Studies. Kosemen’s areas of interest include surreal art, Mediterranean history, paleontology, evolution, zoology and visual culture.

 

As an artist, Kosemen is affiliated with the Empire Project Gallery of Istanbul. His art has been displayed in exhibits in Catania, Vienna, Ulcinj, Istanbul, Ankara, London and Tel Aviv.

 

EXHIBITION OPENING

19 JANUARY 2017

6:30 PM

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI