Candaş Şişman | “0II – Sıfırbirbir”

15.04- 14.05.2014

 ‘’Önce anlamı oluşturup dilin ona göre şekillenmesi yerine, önce dili oluşturup anlamın ona göre şekillenmesini daha doğal ve organik bir süreç olarak görüyorum.’’Candaş Şişman

 

 

CerModern bünyesinde yer alan HUB Sanat Mekân ve yeni medya sanatları için geliştirdiği alanı HUB Dijital Future Lab, 15 Nisan- 14 Mayıs 2014 tarihleri arasında yurt içi ve yurt dışında başarılı projelere imza atan audiovisual enstalasyonları ile tanınan yeni medya sanatçısı Candaş Şişman’ı konuk ediyor.

 

Candaş Şişman’ın ikinci kişisel sergisi,“0II–Sıfırbirbir” video yerleştirmeler, ses enstalasyonları, dijital baskılar ve kinetik heykellerden oluşuyor.

 

Geleneksel olanı dijital bir ifade ile birleştiren Candaş Şişman’ın üretimlerinde, hayatın karmaşasının aksine sadeliği arayışına tanık oluruz. Zaman, mekân, ses ve hareket öğeleri, eserlerinin temelini oluşturur.

 

Toplumsal ya da siyasi durumlar gibi sonradan inşa edilmiş sistemleri işlemek yerine doğada var olan daha temel olgu ve ilişkileri sorgulayarak, insan algısı ve hislerine yönelik “süreç” odaklı işler üreten sanatçı, bu amacı doğrultusunda dijital ve mekanik teknolojileri kullanarak aslında altyapısı karmaşık ama sonucu yalın bir dil ortaya çıkarıyor.

 

Doğa bilimlerini kendine referans alan sanatçı, fiziksel ve sanal dünya arasında köprü oluşturarak melez bir duyumsama ortaya çıkartıyor. Ortaya çıkan dil, izleyicinin zaman, mekân ve hareket algısını manipüle ediyor.

 

Goethe Enstitüsü ve Balkan ülkelerinde yeni medya sanatları ağı kurmaya yönelik çalışmaları bulunan ArtUP! Media Art projesi sponsorluğunda gerçekleşen sergi, gelişen yeni medya sanatlarına referans niteliğinde.

 

Sanatçı Hakkında;

 

Candaş Şişman (1985, İzmir), İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde görsel sanatlar okudu ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Animasyon Bölümü’nden 2009 yılında mezun oldu. Üniversite eğitiminin bir yılını Hollanda’da multimedya tasarım eğitimi alarak geçirdi (2006-2007). 2011 yılında Deniz Kader ile birlikte tasarım ve sanat alanında kolektif projeler üreten “NOHlab” oluşumunu kurdu.

 

2007’dan bu yana aldığı ödüller arasında Prix ARS Electronica Computer Animation/Film/VFX Mansiyon ödülü ile Roma Viedram Video Festivali en iyi ses videosu ödülü yer alır. Nemo Dijital Sanatlar Festivali, ARS Electronica ve Todaysart Festivali gibi birçok yeni medya festivaline katıldı. Şişman en son Nerdworking ile birlikte İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilen ‘Yekpare’ yansıtma yoluyla haritalandırma performansını ve İlhan Koman Hulda festivali kapsamında ‘FLUX’ isimli audiovisual enstalasyonu gerçekleştirdi. Candaş Şişman Türkiye’de PG Art galeri tarafından temsil edilmektedir ve İstanbul’da yaşayıp, çalışmaktadır.

 

Candaş Şişman ayrıca, 7 Haziran - 23 Kasım 2014 tarihleri arasında Venedik Mimarlık Bienali kapsamında açılacak olan Türkiye Pavyonuna, ses enstalasyonu çalışması ile katılacak.

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI