CERÇOCUK

CerÇocuk

 

11 Aralık 2011 tarihinde “çocuklar için çocuklarla sanat” mottosu ile yola çıkan CerModern’in çocuk atölyesi CerÇocuk, çocukların eşsiz dünyasının sanat ile desteklenmesinin onların bilişsel, zihinsel, duygusal ve sanatsal gelişimlerine katkı sağlayacağına inanarak, plastik sanatların tüm olanaklarını çocuklara sunmaktadır.

CerÇocuk Ekim Atölyeleri

 

6 Ekim Pazar – Strafor Baskı

Malzemeler: fon kartonu, strafor tabakaları, markör, fırça, akrilik boya, havya makinesi.

Yapılışı: Öncelikle çocuklarla baskının ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında sorular yöneltilerek bilgi paylaşılır. Çocukların belirledikleri konularda straforlar üzerine markörle büyük çizimler yapması istenir. Yapılan çizimler, havyayla üzerinden geçerek eritilir. Çocukların resimlerini boyamaları sağlanır ve ortaya çıkan üründen kağıda baskı alınır.

 

12 Ekim Cumartesi – Alberto Giacometti’yi Tanıyor, Kil Heykeller Tasarlıyoruz

Malzemeler: Kil, mukavva, alçı bandaj, metal/renkli tel, çöp şiş/kürdan, akrilik boya, fırça.

Yapılışı: Çocukların İsviçreli heykeltraş Alberto Giacometti’yi tanımaları için onlarla çeşitli görsel materyaller paylaşılarak tekniği hakkında bir tartışma açılır ve sanatçıyı tanımaları sağlanır. Ardından Giacometti’nin tekniklerini kullanarak kilden bir insan veya hayvan figürü ortaya çıkarmaları için yardımcı olunur. Ortaya çıkan heykeller alçı bandajla kaplanarak sağlamlaştırılır ve boyanır.

 

13 Ekim Pazar – Kilden Mask Yapımı

Malzemeler: Kil, alçı bandaj, akrilik boyalar, mukavva, kumaş, metal/renkli tel, renkli ipler, pullar.

Yapılışı: Eğitmen tarafından hazırlanan mask kalıpları öğrencilere verilerek üzerini kille kaplamaları istenir. Yüzdeki organların şekillendirilmesinin ardından mask, alçı bandajla kaplanır ve istenilen renklerde boyanır ve çeşitli malzemelerle süslenebilir.

 

19 Ekim Cumartesi – Un-Tuz Seramiğinden Hayvan Rölyefi

Malzemeler: toz/akrilik boya, un, sofra tuzu, plastik tutkal, vernik, kumaş, renkli ipler, renkli teller.

Yapılışı: Çocuklara, malzemeleri karıştırıp yoğurarak  istedikleri renklerde oyun hamurlarını hazırlamaları için yardımcı olunur. Çocuklara rölyef bilgisi aktarılarak mukavvanın üzerine önce hamurdan bir zemin oluşturmaları ve üzerine de hayvan figürü rölyefleri tasarlamaları sağlanır. Ortaya çıkan eserler çeşitli malzemelerle isteğe göre süslenebilir.

 

20 Ekim Pazar – Kil Baskı

Malzemeler: Mukavva, kil, akrilik boya, ince kalem fırçalar, kürdan, çöp şiş çubuğu

Yapılışı: Öncelikle çocuklarla baskının ne olduğu ve kısa tarihi hakkında sorular yöneltilerek bilgi paylaşılır. Diğer resim çalışmalarında farklı olarak, bu çalışmada, kağıt yüzeye çizim yapmak yerine kil üzerine farklı malzemeler yardımıyla çizim yapılır. Düz bir yüzey haline getirilen kil üzerine çocukların farklı kalınlıklarda kürdan veya çöp şiş gibi malzemeler yardımıyla, birlikte belirlenecek bir konuda çizim yapması ve detaylı şekilde çizimlerini boyamaları sağlanır. Ortaya çıkan çalışmanın üzerine kağıt basılarak çalışmanın baskısı alınır. Baskı bir kaç kez tekrarlanır ve baskı tekniğine göre numaralandırılır.

 

26 Ekim Cumartesi – Vincent van Gogh Tekniğinde Alçı Rölyef

Malzemeler: Kil, kartonpiyer alçısı, plastik kap, akrilik boya, fırça, çöp şiş.

Yapılışı: Çocuklarla Van Gogh’un eserleri incelenerek fırça tekniği hakkında tartışılır ve bilgi paylaşılır. Bu tekniği kullanarak kil yüzey üzerinde kendi resimlerini çeşitli aletler yardımıyla yapmaları sağlanır. Yapılan resimlerin üzerine alçı dökülerek rölyefleri alınır ve kalıcı hale gelmeleri sağlanır. İsteğe göre alçı rölyef boyanabilir.

 

27 Ekim Pazar – Atık Malzemelerden Oyuncak Robot Tasarımı

Malzemeler: Eğitmen tarafından sağlanacak etkinliğe uygun geri dönüşüm malzemeleri

Yapılışı: Öncelikle robotlar hakkında bir sohbet gerçekleştirilerek ne işe yaradıkları hakkında çocuklarla bilgi paylaşılır. Kendilerine hayatımızın bir bölümünü kolaylaştırabilecek bir robot tasarlamaları için süre verilir. Seçtikleri geri dönüşüm malzemelerini çeşitli yöntemlerle birleştirerek robotlarını meydana getirmeleri için yardımcı olunur.

 sağlanan alçı bandajlar istenilen renklerde boyanır.

 

Atölye Saatleri:

 

Cumartesi

5-7 yaş grubu 13:30 – 14:45

7-11 yaş grubu 15:00 – 16:15

 

Pazar

5-7 yaş grubu 10:45 – 12:00

7-11 yaş grubu 12:30 – 13:45

 

"çocuklar için, çocuklarla sanat"

 

*Atölyeye katılmak için Salı gününden itibaren ön kayıt yaptırabilirsiniz.

*Atölye Katılım Bedeli: 50 TL

*4 Katılım Bedeli: 180 TL (Katılınılan tarihten itibaren 3 ay için geçerlidir. İndirim uygulanmaktadır.)

(CerModern Aile üyeleri için % 10 indirim uygulanmaktadır.)

Atölye katılım bedelini, atölye öncesinde nakit veya kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Kayıt ve bilgi için: cercocuk@cermodern.org

Tel: 0312 310 00 00 / 139

 

 

Atölye Eğitmeni

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:

cercocuk@cermodern.org

0 (312) 310 00 00 / 136 / 139

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI