d Grubu...yeniden

18 Ocak  - 30 Mart 2018

‘‘d Grubu… Yeniden’’ sergisi CerModern’de

 

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat hareketi olan ve Türk resim sanatına yön veren grupların öncülerinden kabul edilen d Grubu Sanatçılarının eserleri grubun kuruluşundan 85 yıl sonra 18 Ocak ve 30 Mart tarihlerinde CerModern’de sergileniyor.

 

Estetik bir başkaldırıyla 1933 yılında Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik İzler, Cemal Tollu, Elif Naci ve Zühtü Müridoğlu tarafından kurulan gruba daha sonra Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eşref Üren, Eren Eyüboğlu, Arif Kaptan, Salih Urallı, Hakkı Anlı, Sabri Berkel, Fahrünnisa Zeyd, Leopold Levy, Zeki Kocamemi, Şeref Akdik, Cemal Nadir Güler ve Nusret Suman gibi isimlerin de dahil olmasıyla sanat çevrelerinin dikkatini kısa sürede toplamayı başarmıştır. Adını Türk Resim Sanatında kurulmuş 4. Birlik olmasından ve ‘‘d’’ harfinin alfabede 4’üncü harfe denk gelmesinden almış olan Grup, 1933 Türkiye’sinin siyasal politik ve kültürel sancılarını yaşamanın yanı sıra aynı zamanda sanatsal bir çabayla Türkiye geleceğine de katkıda bulunmuştur.

 

d Grubu…Yeniden’’ sergisi 21 sanatçının 1933-1960 yılları ve sonrasında ürettiği yaklaşık 70 adet eserden oluşurken sergi 18 Ocak – 30 Mart tarihlerinde CerModern’de sergilenecek.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI