Da Vinci ile Akşam Yemeği

5 Mart 2020 / 19:00

Da Vinci ile Akşam Yemeği

 

Sanat Tarihçisi Celil Sadık diyor ki;

Leonardo Da Vinci…

Rönesans Döneminde yaşamış İtalyan hezarfen, filozof, astronom, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, katograf, yazar ve ressam… Sizce bir insanın, ömrüne tüm bunları sığdırabilmesi mümkün mü? Ya da tüm bu alanlarda müthiş bir şekilde uzmanlaşması? Yaptığı her şeyi mükemmel yaptığını mı düşünüyorsunuz?

 

Tarihin en çok tanınan resimleri onun çok yönlü zihninden ve becerikli ellerinden çıksa da bazı hataları oldu. Onu düşündüğümüzde, en becerikli olduğu konunun resim sanatı olduğunu düşünürüz.

 

Leonardo diyince aklımıza ilk resim yeteneği gelir. Ancak hayatı boyunca yaklaşık 28 resim yapmış çoğunu yarım bırakmış bu adamın gizemi tam olarak neydi?

 

Son Akşam Yemeğini bu kadar özel kılan nedir? Mona Lisa neden bu kadar önemli? Eğer bugün hayatınızda ilk kez Mona Lisa görseydiniz. Varlığından bile haberdar olmasaydınız. Dönüp bir daha bakma ihtiyacı duyar mıydınız? Onu bu kadar özel kılan gözlerindeki şifreler mi? Sanat Tarihindeki tüm sanatçılardan ve sanat eserlerinden fazla tanınmasının elbette sebepleri var. Cevaplanmayı bekleyen çok fazla soru var. Bütün bu soruları cevaplamak, gerçekçi bir gözle, üzerine düşünerek Leonardo’ya, sanatına ve gerçek mucizelerine yakından bakmak için sizleri bekliyoruz…

 

Prof. Dr. Özlem Kumrular diyor ki;

 

“İyi geçirilmiş yaşam, uzundur”. İşte böyle diyordu Leonardo yazılarında! 67 yıllık hayatında, sayısız sanat ve bilimi bir jonglör gibi havada uçuran bu eşsiz dâhinin yaşam öyküsü yazarlarının gözünden kaçırdıkları en ilginç nokta, Vincili sıra dışı Rönesans adamının mutfağa olan aşkıydı.Floransa’da bir restoran açtığını biliyor muydunuz? Ya da üzüm bağları olduğunu? Saraya alınmak için Milano senyörü Ludovico il Moro’ya yazdığı mektubunda eşi benzeri olmayan pastalar yaptığını yazan da oydu, bademleri ezip Toscana güneşinde kurutan, onları şeker ve jelatinle harmanlayıp akıl sır ermez maketler yapan da. Peki spagettinin mucidi o muydu? Bu adı o mu vermişti yoksa?

 

Son Akşam Yemeği’nin (L’ultima Cena) mutfağına girmeye hazır mısınız? Sadece bir yumurtaya aylarca bakıp hiçbir şey çizmediği için manastır başrahibinin senyöre yazdığı şikâyet mektubundan, masanın üzerindeki yiyeceklerin hiç bilmediğiniz tarihine dek geniş bir yelpazeden Leonardo’nun Mutfağı’ndan içeri bakacağız. Tüm gizli sembollerin ardına saklanan yiyecekleri çıkartacağız.

 

Leonardo’nun hiç bilmediğiniz sürprizli ayrıntıları için sizleri bekliyoruz. Tablonun içerisindeki öteki hayatı görmek üzere!

 

Biletler Biletix ve CerModern'de

 

Tam 75

Öğrenci 45

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI