sanat cermodern muze museum

Etkinlikler

+

Dans / Performans: X

23 Ağustos 2020 / 20:00

X - 23 Ağustos - Saat 20:00

 Peter Abelard’in kendini mahkum ettigi yalnızlıktan hareketle…

 

 

 Istanbul ve New York’ta calismalarini sürdüren, Company RAu’nun artistik direktörü, koreograf Korhan Basaran’in disiplinlerarası solo calısmasi ‘X’ 23 Agustos’ta Ankara Cer Modern’de.

 Unlu Fransız düşünür ve öğretmen Peter Abelard’in kendini mahkum ettigi inzivadan esinlenerek yaratılan bu disiplinlerarası oyun, bugünlerde hepimizin tanık olduğu ‘izolasyon’ fikri uzerinden de bir estetik arayış one sürüyor.  Basına gelen felaketler yüzünden aski Argenteuil’li Heloise’den ayri kalmak zorunda kalan Abelard, mektuplarla asklarını yeniden canlandırir ve tum izdirabi yeniden yasar..

 23 Ağustos saat 20:00’de sergilenecek olan eser dans ve tiyatro ogelerinin yanısıra görsel sanatçı Ataman Girişken’in görsel tasarımları, oyun boyunca Basaran’in yalnizligina eslik ediyor. Oyun kostumu Asli Filinta’ya ait.

 ‘X’ Company RAu - Entropi Sahne ortak prodüksiyonu olarak, Akbank Sanat’in mekan destekleriyle üretilmiştir. X’in metni Ronald Duncan’in Abellard ve Heloise Zeynep Avci’nin Turkce’ye kazandirdigi oyunun yanısıra, Basaran’in çevirdiği ikilini orijinal mektuplarından derlenmiştir.

 

Konsept / Reji / Performans : Korhan Basaran

Gorsel Tasarim / Yaratici Ortak : Ataman Girisken

Kostum Tasarim : Asli Filinta

 

Hikaye;

 

“Abélard ile Héloïse’in öyküsü, Ortaçağ’dan bugüne ulaşan, yeryüzündeki en dokunaklı aşk öykülerinin başında gelir. Döneminin ünlü öğretmeni Peter Abélard, Héloïse’in dayısı Fulbert tarafından genç kıza ders vermekle görevlendirilir. İkilinin günden güne yakınlaşması, aralarındaki bu tarihi aşkı doğurur. Bu aşktan ve dünyaya gelen çocuktan memnuniyetsizlik duyanların başında gelen Héloïse’in dayısı Fulbert, genç kızı Abélard’dan kaçırmayı dener, başaramaz; ikili gizlice evlenir. Üstelik Abélard, güvenli bir ortam yaratmak için eşini Argenteuil Manastırı’na kapatır. Bu olaya hiddetlenen Fulbert, ikisini saklandığı yerde bulur ve Abélard’ı hadım ettirir. Héloïse de istemeyerek manastıra kapanır.

Abélard ile Héloïse, 1125’te ayrı düşer ve bu tarihten sonra birbirini hiç göremezler. Bunun üzerine yazışmaya başlarlar ve ilk mektup 1132’de Héloïse’in elinden çıkar. Mektuplar ilk kez on yedinci yüzyılda yayımlanır ve bu büyük aşk da böylece tüm dünyaya yayılır.

Bahtsiz aşıklar, simdi Paris’in ünlü Pere Lachaise Mezarlığında yan yana yatıyorlar..”

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI