Desen DNA'sı/ Ornamental DNA

7-12 Kasım 2017

TÜRKİYE VE UKRAYNA DESEN KÜLTÜRLERİNE METAFORİK BİR YAKLAŞIM

 

Türkiye ve Ukrayna süsleme sanatına ve kültürüne mecazi ve metaforik bir bakış açısı sunacak olan “Desen DNA’sı” sergisi 7 Ekimde CerModern’de açılıyor. Bir sanat projesi olarak tasarlanan ve özgün bir anlatımla Türkiye ve Ukrayna kültürlerinin kodlarını oluşturan desen ve süslemeleri içeren sergi, üç ayrı salonda görsel ve etkileşimli bir anlatımla ziyaretçilere sunuluyor.

 

Umut salonunda Ukrayna’nın farklı bölgelerinden toplanmış olan geleneksel desenli dokuma -rushnyky- yer alırken, “Yol” olarak adlandırılan Türkiye salonunda Türk halılarına yer veriliyor. Siyah bir küp olarak tasarlanan “Sonsuzluk” bölümünde ise etkileşimli bir video-sanat işi yer almakta. Saman balyaları üzerine yansıtılan görüntüler aynı zamanda ses yerleştirmesiyle etkileşimli bir anlatım sunuyor.

 

Desen DNA’sı sergisi, Türkiye-Ukrayna arasında kültür diplomasinin bir parçası olarak Ukrayna Crisis Medya Merkezi'nin desteği ile Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçiliği ve CerModern Sanat Merkezi tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

 

Küratörlüğünü Olesya Draskaba’nın yaptığı sergi, Les Voronyuk, Taras ve Iryna Demkury, Larysa Pilyugina, Yaryna Vynnytska, Sanat Platformu Kovcheg Ukrayna, Patoka Stüdyosu, Kurbasy Grubu ve Koleksiyoner Hilmi Demirci'nin katkılarıyla hazırlandı.

 

Atölye programları, söyleşiler, sunumlarla 12 Kasım tarihine kadar devam edecek olan sergi CerModern’in Hub Sanat Galerisinde izlenebilecek.

 

//

 

A METAFORIC APPROACH TO TURKEY AND UKRAINE ORNAMENTAL CULTURE

 

The "Ornamental DNA" exhibition, which will present a figurative and metaphorical point of view to the art and culture of ornamentation of Turkey and Ukraine, opens at CerModern on 7th October. The exhibition, which is designed as an art project and which contains patterns and ornaments that constitute the codes of the Turkish and Ukrainian cultures, is presented to visitors with visual and interactive narratives on three separate rooms.

 

While the traditional patterned towels - rushnyky - gathered from different regions of Ukraine are presented in the “Hope” room, the Turkish rugs are featured in the Turkish hall called "Way". In the "Eternity" section, which is designed as a black cube, there will be an interactive video-art work with images reflected on the straw bales also provides an interactive expression of sound placement.

 

The Design DNA exhibition is jointly organized by the Ukrainian Crisis Media Center and the Embassy of the Republic of Turkey in Ukraine in collaboration with the Embassy of Ukraine and CerModern as part of the cultural diplomacy.

 

Curated by Olesya Draskaba, the exhibition was prepared with the contributions of Les Voronyuk, Taras and Iryna Demkury, Larysa Pilyugina, Yaryna Vynnytska, Art Platform Kovcheg Ukraine, Patoka Studio, Kurbasy Band and Collector Hilmi Demirci.

 

The workshop programs, interviews and presentations will continue until November 12th and will be exhibited at CerModern's Hub Art Gallery.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI