Emre Lüle: Distopya / Dystopia

18 Eylül  - 21 Ekim  2018

ÜTOPYA'DAN DİSTOPYA'YA ...

 

Poliplastik tasarımı dünyada ilk kez sanatsal bir araç olarak sunan Emre Lüle, iç içe geçmiş katmanlardan oluşan kompozisyonlarını CerModern'in Hub Sanat Mekan sergi salonunda izleyiciyle buluşturuyor.

 

Emre Lüle, 10 eserden oluşan Distopya seçkisinde eleştirisini iletişim ağlarıyla örülmüş bireyin sosyal rolüne yönlendirirken, iki kavramsal zıtlık arasında bireyin kültürel işlevini de eleştiriyor. Defolu endüstriyel atıkları tuval olarak kullanan sanatçı, sosyal medya ikonlarını ise sanal hurda malzemeler olarak geri dönüşüm sürecine sokuyor.

 

Sergisi hakkında bilgi veren Emre Lüle, "Yunancadan "hiç bir yer" veya "iyi bir yer" olarak türetilen "Ütopya" kavramı, günümüz teknolojisinin robot iken enstrümanlarının hayatın içinde yer edinmesine olanak sağlayan "hayali ülkeyi" önermiyor muydu? Peki iyi olmayan neydi?Kendi yaratıcısına yönelen tehdidi öngörememiş olması imkansızdı.Dünya "İyi olmayan yer"e, Distopya'ya evrilirken, bu geçişin her evresini "like"veya "dislike"layan izleyicilere dönüştük."

 

Emre Lüle Ankara’da doğdu.2006 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu.Üniversite yıllarından itibaren endüstriyel tasarım üzerine yoğunlaştı ve üniversite sonrasında da bu alanda çalışmalarına devam etti.2007 yılında Hamburg’da Mankiewicz’de boya teknikleri eğitimi aldı.Türkiye’ye döndükten sonra baba mesleği olan plastik enjeksiyon ve farklı resim teknikleri üzerine araştırmalar ve çalışmalar yaptı.

 

2014 yılında Fransız “Societe National des Beaux-arts” - Ulusal Güzel Sanatlar Kurumu”nun Louvre Müzesi Carrousel du Louvre’da düzenlediği “uluslararası geleneksel plastik sanatlar sergisi”nde Unesco direktörü Yolanda Neff, bu tarzda özgün çalışmaları ilk defa gördüklerini ifade etti. 2017 yılında Ankara Genç Sanat Bienal Forumu yan etkinliği olan "Sıfır" sergisi kapsamında CerModern'de sergilediği anıt-heykel çalışması sanat eleştirmenleri tarafından övgü almıştır. Emre Lüle’nin eserleri bir çok kurumsal ve özel koleksiyon da bulunmaktadır.

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI