FIKTION OKZIDENT

14.12.2011- 29.02. 2012

Türkiye ve Almanya Arasında Modern Sanat Alışverişi

 

Türkiye ile Almanya arasındaki kültürel alışverişe karşılıklı yansımalar, özlemler ve ön yargılar damgasını vurmuştur. Her iki tarafta da hayali dünyalar mevcuttur ve bu dünyalar, kültürel ve toplumsal alışverişin düşünsel temelinin oluşumunda önemli rol oynarlar. İstanbul’dan sonra Ankara ve Berlin’de gerçekleştirilecek olan „Fiktion Okzident“ sergisine davet edilen 18 sanatçı, sergilenen çalışmalarına tam da bu hayali dünyaları ve bu dünyaların gerçeğe etkilerini yansıttılar.

 

Sergi, Türkiye-Almanya ilişkilerini kalıcı bir biçimde tamamen yeni bir toplumsal ve politik temele dayandıran, Türkiye’den Almanya’ya isçi göcünün 50. yıldönümü nedeniyle tasarlandı. Serginin içeriği iki kültür politikası alanına dayanıyor. Birinci alan, Almanya’ya göç ve toplumsal değişimleri konu edinen ve bu değişimleri dillendiren verimli bir Türkiye-Almanya sanat gelişimi ile tanımlanıyor. İkinci alan ise, Türkiye’de Batı’nın algılanışı ile globalleşme ve göç sonucunda kültürel ve toplumsal değişimlere odaklanıyor.

 

Fiktion Okzident sergisi T.C Kültür Bakanlığı ve Goethe Enstitüsü işbirliğiyle İstanbul’da Tophane-i Amire’de ve Ankara’da CerModern’de gösterilecek. Serginin organizasyonunu yapan kurumlar, hayali dünyaların hassas alanına giriyor ve seçilmiş örnekler üzerinden bir yakınlaşma deneyine girişiyorlar.

 

Küratörlüğünü, Johannes Odenthal, Çetin Güzelhan ve Emre Zeytinoğlu’nun üstlendiği “Fiktion Okzident”sergisinde; Türk kökenli Alman sanatçıların veya Almanya’da yaşayan Türk sanatçıların algılayışları ile Türkiye’de Batı’nın eleştirel irdelenişi ön plana çıkıyor.

 

Sergide;

Nurseren Tor,

Ferhat Özgür,

Vahit Tuna,

İrfan Önürmen,

Altan Çelem,

Esat Tekand,

Şener Özmen,

Cengiz Tekin,

Hanefi Yeter,

Azade Köker,

Esra Ersen,

Nezaket Ekici,

Timur Çelik,

Neco Çelik,

Ali Kepenek,

Banu Birecikligil,

Kınay Olcaytu,

Denizan Özer ve

Sedat Mehder

heykel, fotoğraf, video, resim ve çeşitli enstalasyonları ile yer alıyorlar.

 

Açılışı, 14 Aralık günü saat 18:00’da CerModern’de gerçekleşecek “Fiktion Okzident” sergisi; 29 Şubat ’a dek ziyaret edilebilecek.

 

Fotoğraf: Mehder (“Olağan Şüpheliler” Serisinden/ aus der Serie “Die üblichen Verdächtigen”

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI