FUTURO TEXSTIL MIX

2 Nisan -12 Mayıs 2016

"Sürpriz Tekstiller, Tasarımlar & Sanat / Surprising Textiles, Design & Art"

 

TEKSTİLİN ŞAŞIRTICI YÜZÜ CERMODERN’DE

 

Eser tasarımlarını Lille3000’ün, küratörlüğünü Caroline David’ in üstlendiği, 2 Nisan’da CerModern Sanatlar Merkezi’nde açılacak olan bu Futurotextiles MIX sergisi; ziyaretçilerini sürdürebilir kalkınmaya bağlı olarak evrilen, gitgide daha teknik ve akıllı bir hal alan tekstil dünyasının aslında ne kadar şaşırtıcı olduğuna dair bir keşfe çağırmakta. Doğada veya günlük hayatta karşımıza çıkan ancak tekstilde kullanıldığına daha önce rastlamadığımız materyallerden oluşan bu eserler tekstilin tanımını yeniden kurdurarak ilham kaynağının ne kadar çeşitlilik içerebileceğini vurgulayacak. Aynı zamanda, onun teknoloji ve inovasyonun etkisiyle nasıl sanatsal olabileceğine cevap sunacak.

 

Fransa’nın kuzeyindeki bir bölge olan Lille’in tarihi, tekstille oldukça bağlantılıdır. Günümüzde Avrupa’daki tekstil sektörünün lideri konumunda olmasının da etkisiyle Lille3000 aracılığıyla 2006’da başlatılan Futurotextiles; tekstile farklı bir bakış açısı katarak onu bilim, teknoloji, tasarım, moda ve sanatla birleştiren, dünya genelindeki sergileri oldukça ilgi çeken bir öncü projedir. On yılda toplamda 825 bini aşkın ziyaretçi sayısına ulaşan Futurotextiles,Türkiye’de ise daha önce sadece 2007’de İstanbul Tasarım Haftası kapsamında benzer bir sergi düzenlemiştir.

 

Bu sergide, başta Fransa ve Avrupa başta olmak üzere çeşitli yerlerden katılımcıların eserlerini içeren sergiyle ziyaretçiler, biyolojik kaynaklı maddelerin yenilikçi ve çevreci bir tekstil anlayışıyla farklı yaratımlara dönüşümüne şahitlik edecek. Sanatçıların yeteneklerini, şirket ve mühendislerin ustalıkları ve araştırmalarıyla bir araya getiren serginin sıradışı kapsamında, örnekse kahve gibi maddelerden oluşturulan kumaşları görmek mümkün.

 

Sergiyi 2 Nisan - 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Salı ile Pazar günleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI