Gülin & Emre Dökmeci Sanat Koleksiyonu/“Aklımda Bir Delilik Var”

27.02 - 20.04.2014

Türkiye'nin en tanınan koleksiyonerlerinden Gülin ve Emre Dökmeci'nin yaklaşık 20 yıllık süreçte oluşturdukları çağdaş sanat  koleksiyonları, 27 Şubat - 20 Nisan 2014 tarihleri arasında ilk kez CerModern’de sergilenecek.

 

1995 yılından beri derlenmekte olan Gülin&Emre Dökmeci Koleksiyonu, Ali Akay'ın küratörlüğünde özel bir seçkiyle gün yüzüne çıkıyor. "Aklımda bir delilik var"adıyla hazırlanan seçki Dökmeci çiftinin çağdaş sanat koleksiyonun yanı sıra modern sanat eserleri de barındırıyor. Koleksiyon, ilk başta satın alınan Fikret Mualla ve Haluk Akakçe gibi Türk sanatçılarla birlikte son 5-6 yıllık dönemde eklenen uluslararası sanatçıların da eserleriyle ulusötesi boyutu olan koleksiyonların ilk örnekleri arasına giriyor.

 

CerModern’in ev sahipliği yapacağı sergide, koleksiyonda yer alan sanatçıların çizgileri içinde özellikle başyapıt sayılabilecek dünyaca önemli sanatçıların eserlerinin seçilmesi ve yerel kültür ortamına ve izleyicisine hitap etmenin ötesinde uluslararası bir vizyon ile titizlikle oluşturulmuş olması, Gülin&Emre Dökmeci koleksiyonunun en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.

 

"Koleksiyonda en önemli konu bilgi ve zaman"

 

27 Şubat'ta başlayacak sergi ile ilgili Emre Dökmeci, "Biz de pek çok koleksiyoner gibi öncelikle bildik modern eserlerle başladık. Mihenk taşımız Fikret Mualla'ydı. Zaman içerisinde kendi yolumuzu çizdik. Çağdaş Türk sanatının önemli isimleri ile tanışmaya başladık. İlerledikçe olgunlaştık. Edindiğimiz eserlerin birbiriyle iletişime geçtiğini düşünerek motive olduk. Koleksiyonda en önemli konu bilgi ve zaman. Dolayısıyla koleksiyoner olmak beraberinde sorumluluğu da getiriyor.

 

Türk sanatçılara karşı sorumluluğumuzla uluslararası sanatçılara yöneldiğimiz gibi benzer bir kurgu ve hatta refleks ile genç çağdaş sanatçılara destek olmak adına da daha çok araştırma ve keşif  sorumluluğunu da taşıyoruz" açıklamasını yapıyor.

 

Gülin&Emre Dökmeci koleksiyon seçkisinde yer alan sanatçılar:

 

Franz Ackerman, Haluk Akakçe, Erol Akyavaş, Yüksel Arslan, Ramazan Bayrakoğlu, Cihat Burak, Tony Cragg, Wim Delvoye, Şükriye Dikmen, Cem Dinlenmiş, Burhan Doğançay, Fırat Engin, Jan Fabre, Andreas Gursky, Peter Halley, Karin Kneffel, Jannis Kounellis, Burhan Kum, Mustafa Kunt ve Özlem Günyol, Şükran Moral, Sarah Morris, Fikret Mualla, Hermann Nitsch, Seçkin Pirim, Gerhard Richter, Berke Soyuer, Arslan Sükan, Ali Emir Tapan, Ali Taptık, Serkan Taycan, Nazif Topçuoğlu, Ömer Uluç, Elif Uras, Ebru Uygun, Ekrem Yalçındağ, Fahrelnisa Zeid, ve Peter Zimmerman.

 

 

 

.

Jannis Kounellis

İsimsiz, 2010

200x180 cm, çelik panel üzerine şişeler ve kumaş

Haluk Akakçe

Masallar Gerçek Olabilir, Sizin de Başınıza Gelebilir, 2009 Enstalasyon, 120x80 cm, ahşap üzerine akrilik boya Galerist’in izniyle

Fırat Engin

Our New Stars, in memory of Andy Warhol

370x200x40 cm, neon yerleştirme

Tony Cragg

Turning Point, 2011 108x145x103 cm, bronz heykel

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI