Genç Sanat 2 / Güncel Sanat Projesi Yarışması Sergisi

17 Mayıs -10 Haziran 2016

Kültür ve Turizm Bakanlığının en genç formatlı yarışması olarak 2015 yılında birincisi gerçekleştirilen “Genç Güncel Sanat Projesi Yarışması” ilgi çekici bir etki yaratmıştı. Bu yarışma, güncel sanat pratiklerinin devlet organizasyonunda karşılık bulması ve devlet kurumlarının değişik sanat disiplinlerine yaptığı katkının yeni bir alana yönelmesi bakımından önemli bir aşamadır. İlkinde olduğu gibi bu yıl da, konvansiyonel malzemeler dışında yeni sanat paradigması ile sanat pratikleri üreten gençlerden iyi bir seçki oluşturulduğunu düşünmekteyim.

 

Bu sene ikincisi gerçekleşen yarışmada ve sergide farklı fakültelerde öğrenim gören “öğrenciler” tarafından üretilmiş ve güncel sanatın karakterini yansıtan, deneysel, sorgulayıcı, belgeleyici tavrına ilişkin örneklerini gözlemlemek mümkün olacaktır. Günümüz sanatının başlıca dinamikleri fotoğraf, video, yerleştirme, yeni medya, tuval, obje vb. üretimleri değerlendiren, destekleyen, keşfeden, yenilikçi üretimleri arttırmayı teşvik eden ve bu eserlerin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı amaçlayan “Genç Güncel Sanat Proje Yarışması” ikinci yılında da bu amaçla gündeme gelmiş ve proje bu sene hedef olarak belirlediği lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenciler tarafından da yoğun bir ilgi ile karşılanmıştır.

 

Projeye genç sanatçıların gösterdiği yoğun ilgi bizleri sanatın 21.yüzyıldaki öngörülerine ve rotasına ilişkin olarak umutlandırıyor. Bu ilgi umuyoruz ki, Bakanlığımız nezdinde kurumsal bir kimlik kazanarak önümüzdeki yıllarda da devamlılığa kavuşacaktır. Bu projenin hayata geçirilmesinde katkısı bulunan emeği geçen tüm çalışanlara teşekkürlerimi sunuyorum…

 

Prof. Dr. Tansel TÜRKDOĞAN

Seçici Kurul Başkanı

 

 

 

 

Ahmet Çolak

NEFES

Kinetik Heykel / Kinetic Sculpture

200x200x200 cm

 

Okay Özkan

CAN YELEĞİ

Akrilik örgü ipi ile el örgüsü

Acrylic Knit Rope with hand knitted

64x46,65x40 cm

 

Bahar Ata

GİLA İLE BEHZAT

Fotoğraf Baskı / Photograph Print

57.5x77.5 cm

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI