Hale Karpuzcu / İnsan Yavrusu

24.04- 26.05.2013

İnsan Yavrusu CerModern'de…

 

Hale Karpuzcu Ankara'daki ilk kişisel sergisini CerModern'de açıyor.

 

Bugüne kadar birçok karma sergide yer alan Hale Karpuzcu, İnsan Yavrusu sergisiyle 24 Nisan-26 Mayıs tarihleri arasında CerModern'de olacak. Çocuğun birey olmaya çalıştıkça, toplumun ona biçtiği rollerin içine sıkışıp kalmasına dikkat çeken Karpuzcu'ya göre, toplum çocuğa tek bir rol biçiyor: Çocuk olmak.

 

Oysa çocuk olmanın birey olmaya engel olmadığını, çocuk olmanın "biricik"liği doğal olarak beraberinde getirip getirmediğini yeniden düşünebiliriz. "İnsan yavrusu" olmak, çocuğa dayatılan tek ve en büyük roldür. Hale Karpuzcu, eserlerinde insan yavrusunun farklı durumlarda nasıl ele alınabileceğini, çocukluğun gerçeklikle masalsılık arasında gidip gelişini yansıtıyor. Bazen oyuncak silahını bir fareye doğrultan, bazen gelinlik giydirilen, bazen bir suça kurban giden ve bazen de olaylar karşısında farklı maskeler takabilen çocukları ve farklı çocukluk hallerini İnsan Yavrusu'nda göreceksiniz.

 

Karpuzcu bu halleri şöyle açıklıyor: "Çocuk masal dünyası ile gerçek dünya arasında gidip gelir. İki dünya arasındaki bu gezinti hem keyiflidir hem de kendi istemediği anlarda gerçek tarafa geçmek zorunda kalan çocuğu zorlar. Bu durumlarda kimse onun çocuk olduğunu hatırlamaz. İşte o zaman bu küçük yavrucuk, 'İnsan yavrusu' değildir."

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI