Haşim Kılıç “Aynadaki Adam”

6-20.03.2012

CerModern, Hürriyet Gazetesi Muhabiri Haşim Kılıç ve moda fotoğrafçısı Murat Koçak tarafından; “Bireysel Aşırı Tüketimin Doğal Çevre Üzerindeki Olumsuz Etkileri ” ne dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen “Aynadaki Adam” isimli fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.

 

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV)’nın katkılarıyla hazırlanan sergide, Haldun Dormen, Yıldız Kenter, Hatice Aslan, Semih Sergen gibi sanat camiasından isimlerin yanı sıra Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengin Gökmen, Belçika Büyükelçisi Pol De Vitte gibi isimlerin fotoğrafları da yer alıyor. Portrelerden oluşan fotoğraflar, çeşitli doğa fotoğraflarıyla birlikte cama baskı yöntemiyle sergileniyor.

 

Dünyanın, insan sebepli değişikliklere karşı kendini koruyabilmesi için toplumsal bilincin kazanılması gerektiğini vurgulayan Haşim Kılıç, “Aynadaki Adam” adını koyduğu sergisi ile bireysel sorumlulukların gözden geçirilmesi noktasında insanlara çağrı yapmayı hedefliyor.

 

Fotoğraf çekimleri esnasında ayna kullanıldığı ve bir takım rahatsız edici sesler verildiği belirtilirken, herhangi bir müdahalenin yapılmadığı çekimler esnasında, fotoğrafı çekilen kişilerin, 10 dakika boyunca gürültü kirliliğine maruz kaldığı belirtilmiştir. Kişinin ayna karşısında kendisi ile yüzleşmesi temeline dayanan konseptte, kişilerin seslere verdiği tepkiler fotoğraf karelerine yansıtılmıştır.

 

Aynadaki Adam

Aynaya bakmak kadar, "ayna tutmayı" da severiz aslında...

Severiz de, kendimize tutmayı değil.

"Aynadaki Adam", çevre ve insanın iç içe geçtiği fotoğraflardan oluşuyor.

"Aynaya bakan, kendisiyle yüzleşen insanlar" dışarıdan gelen seslere tepki gösterdiği an, belki o "farkındalık anı"nda objektifimize yakalanıyor.

Çoğu kez endişeyle...

Küresel ısınmanın, çevre, hava, gürültü kirliliğinin etkisi, "sesi" de, o "farkındalık anı" gelmeden, göze, kulağa, duyulara ya ulaşmıyor ya da belli belirsiz, azar azar, sinsice sızıyor hayata.

Sergimiz çevre ve insanın karşılıklı etkisini, görünür kılmayı amaçlıyor.

Bir bakıma gereken "endişe"yi, bir an için de olsa aynada, o yüzleşme anında yakalama çabası...

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI