Havva Altun / Anne, ben aptalım

16.05 - 8.06.2014

Havva Altun’un ikinci kişisel sergi projesi  “Mutter, Ich Bin Dumm | Anne, Ben Aptalım” , 16 Mayıs - 8 Haziran  tarihleri arasında CerModern bünyesinde bulunan güncel sanat alanı HUB Sanat Mekân’da, izleyici ile buluşuyor.

 

Altun, ikinci kişisel sergisinde, Nietzsche‘nin  sahibi tarafından dövülen bir atın boynuna sarıldığı o bilinen öyküsünün sonunda, konuşmayı bırakmadan az önce söylediği son sözler olan “Mutter,ich bin dumm / Anne, ben aptalım” cümlesinin etrafında geziniyor.

 

Sergide sanatçının, sık sık kullandığı eşek, köpek, tabanca ve kendi görüntülerinden oluşan imgeler yer alıyor.  Oluşturduğu metaforlar alçak kabartma yöntemiyle doku kazandırdığı kağıtlar üzerine yaptığı desenler ve köpükleri oyarak oluşturduğu heykeller ile aktarılıyor.

 

Sanatçının diğer önemli imgesi ise, Osmanlı- İslam mitolojisinde de yer alan ve meyveleri insan başı şeklinde olan vak vak ağacına asılı kelleler. Bu eserdeki ağaç imgesi Vaka-i Vakvakiye olayında insanların asıldığı çınar ağacının bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor.

 

Malzeme seçiminde kendi keşfettiği yöntemleri kullanan sanatçı, henüz kağıtlara doku kazandırma aşamasında başlayan çalışma sürecinden çerçeve seçimine kadar ham malzemeye verdiği kıymet sonucunda üzerine gelecek her bir görüntünün bu kıymet verme durumundan etkilenmesine izin veriyor.

 

Havva Altun, “Anne ben aptalım” cümlesinin enerjisini tüm büyük laflardan ve akıldan vazgeçişle birlikte gelen zihinsel çöküş ve sonrasında artık sonucu belli olmayan bir yeni duruma doğru gidiş olarak okuyor.  Bu sergisinde, kendini duyduğu ve gördüğü şeylerin akışına bıraktığını belirten sanatçının ortaya çıkarttığı eserlerin Nietsche’nin kişiliği ya da eserleri ile doğrudan bir bağlantısı bulunmuyor ancak bu cümle tüm çalışmalarının ortak atmosferini tanımlıyor.

 

Sanatçı Hakkında;

 

1980 yılında Ankara’da doğdu. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans derecesini, 2013 yılında doktora derecesini tamamladı. Aynı üniversitede Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. “Öptüm Annen” başlıklı ilk solo sergisinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergide eserleri yer aldı.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI