Henk Lassche “Değişen Işık”

5-28.04.2012

Kuzey Avrupa resminin romantik geleneğini resimle saklı tutmaya özen gösteren Hollandalı ressam Henk Lassche’nin “Değişen Işık”  konseptli sergisi, Hollanda - Türkiye ilişkilerinin 400. Yılı kapsamında, Hollanda büyükelçiliği desteğiyle ve Aspat Kültür ve Sanat Vakfı işbirliği ile Prof. Dr. Kıymet Giray’ın küratörlüğünde, Hollanda Büyükelçisi tarafından CerModern’de açılıyor.

 

Erik Slagter ve Kıymet Giray tarafından kaleme alınarak yayına hazırlanan Henk Lassche kitabıyla tanıtılacak olan bu sergi, 1987 yılından başlayarak Hollanda ve Almanya müzelerinin koleksiyonlarında yer alan ve bir çok uluslararası sergi düzenleyen, 2010 yılında Galerie Frank Welkenhuysen, Utrecht, Galerie Terra Promessa,Ootmarsum ve 2011 yılında Kunstzaal De Zonnebloem, Elsloo Frl. Galerie Frank ,Welkenhuysen, Utrecht,Museum De Fundatie, Kasteel Het Nijenhuis, Heino Galerie Delfi Form, Zwolle  sergilerini açan  Henk Lassche’nin Türkiye’de yapılan ilk sergidir.

 

Henk Lassche sergisi, yerler-imgeler ve imler, atmosfer-sınırlar ve sınırsızlıklar,  coğrafya-yerler ve mekânlar üzerine kurulu izlenimleri kapsamına almaktadır. Lassche tuvalleri, kuzeyin değişen ışığının soyut ekpresyonistanlatımlarıdır. Kuzey denizi ve sahilleri, kutup’un sınırlarını evrenin sınırlarıyla çözümleyen gözlemlerini sanat severlerle buluşturmaktadır. Kuzeydoğu,  Overijssel’daki Belter ve Beulaker Wijdte suları ve enginlerde çalkalanan devingen dalgalarla karşıtlanan dingin atmosfer yanılsamalarının süzgün ve özgün yorumları Cermodern salonlarından Ankara’nın sanat atmosferine yayılacaktır.

 

Bir deniz adamıdır Henk Lassche; günlerini gecelerini yaşadığı suların, ulaştığı sahillerin ressamıdır. Soğuk ışıkların görsel algı üzerinde yarattığı değişimi resimler. Yaşanan yerleri ve anıları aktarır tuvallerine. Trondheim Fiyordu’nun kapalı, ağır, gri bulutları, kesif sisle kaplı atmosferi, Ege sahillerinin sıcak ve derin mavi suları, berrak gökyüzüyle Lassche sergisinde yer alır.

 

Lassche’nin fırçasının bıraktığı izle insanın dünya üzerinde varlığının izine kadar ulaşmak ister. Her leke, çizgi ve iz var olmanın belleğinin tek göstergesi olan insan ve onun anılarının temsilidir.  Yüzyılların gerisinde kalan uygarlıkların anılarının temsili fresk tekniğinin anlam derinlikleriyle bu düzlemde kesişir.  Paleolitik dönemin mağara kültüründen başlayarak duvarlar üzerinde katmanlar oluşturan ve her biri ayrı ayrı uygarlık kesitlerinin izlenimlerini anılarında saklayan freskler, Lassche’nin soyut ekspresyonist tekniğinin belleği olur. Sert dalgalarla parçalanan sahil şeritleri, karları bölen göller, üzerlerinden akıp geçen bulutlarla doğa ve atmosfer arasında kurulu bellek katmanları bir deniz adamının; Lassche’nin resimlerinde soyut ekspresyonların deneysel ve çağdaş yorumları olarak Cermodern’de sergilenecektir.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI