Hüseyin Arıcı / 1

1 3 - 25.04.2013

Hüseyin Arıcı "1" adlı sergisiyle 3-25 Nisan'da CerModern'de!

 

Standart tuval ölçülerinin dışına çıkarak, görüntünün görüntüsünü işlerine yansıtmaya çalışan sanatçı, ana dili olarak gördüğü resmin geleneğinden kopmadan, bu dille yeniliğin mücadelesini vermektedir. Böylece yağlı boya ile yaptığı tuvalleri, kendi estetik anlayışıyla yerleştirerek seyircide bir tuval resmi değil de gerçek bir nesneyi izliyormuş izlenimini yaratmaktadır. Seyirci sanatçının ortaya koyduğu nesneyi incelemeye başladığı anda, bir ahşap değil de bir tuval izlediğinin farkına varmaktadır. Nesnenin gerçekliğini kuvvetlendiren tuvalin inceliği, uzunluğu, ortada başlayan ayrıntının yanlarda devam etmesi, kimi zaman minimal, kimi zamanda anıtlaşan boyutu ve biçimi olmaktadır.

 

 Serginin adı neden 1?

 

Yapılan işlerin her biri bir tuval ve insan elinden çıkmış biricikliği olan özel şeyler. Fakat işler, fabrikadan çıkmış gibi kesik hatlara sahiptirler ve endüstriyel bir nesne olan keresteyi andırırlar. Üzerlerinde ise sanatçının ismi yerine TC kimlik numarası, çalışmanın adı yerine de seri numarası yer almaktadır. Aynı ahşaplardan onlarca oluşu yapılan işin biricikliğini ortadan kaldırmıştır. Çünkü sanatçıya göre onun sanatçı olması, eserlerinin ise eser olması onu doğadaki hiçbir nesne veya varlıktan daha üstün kıldığı anlamına gelmez. Yaptıkları sadece senin gözünün izlediği sürece ahşaptır, fakat işin içine temas girdiğinde ya da hareket o bir bez parçasıdır ve bundan daha öteye gidemez. Bu anlamda '1' sanatçının uhrevi bir meselenin kendi bünyesinde yarattığı etkinin sembolü, rakamla yazılmış olması da sanatçının üslubuyla alakalı bir meseledir. Sanatta benimsediği meselenin, kendi iç meselesi haline gelmesi onu bu çalışmada bir bütünlüğe ve birliğe itmiştir. Bu güne kadar yaptığı çalışmalarını ve sanat ideolojisini sanatçı şu şekilde dillendirmiştir:

 

"Bizim ortak noktamız, çok olmamız. Binlerce elektrik direği, binlerce ağaç, binlerce tavuk, binlerce ev ve binlerce çizgi sadece bunlardan bazıları…

 

Eğer sanat benim anlatım biçimimse, kullandığım dil de resim olsa gerek.  Doğanın gücünü ve felsefesini dilimin döndüğü kadarıyla anlatma çabasındayım. Tuvallerim göğe ne kadar yakın olursa doğanın bende yarattığı duygulara bir o kadar daha yaklaştığımı hissediyorum.  Bu hissiyata biraz daha yaklaşmak için kurguladığım yerleştirme düzeninin işleri tamamlandığında, doğanın kendisinde sergilemeyi düşünüyorum. Onların doğanın büyüklüğü karşısında, göğün altında ezilip ufacık kalmasını istiyorum. Tıpkı insanların doğada ufalıp gitmesi gibi…"

 

Genç ve başarılı sanatçı Hüseyin Arıcı'nın "1" adlı sergisi 3-25 Nisan boyunca pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 arası ziyaret edilebilir.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI