İnci Ertuğ / ”elan vital”

17.04 – 1.05.2014

İnci Ertuğ’un 11. kişisel sergisinin güzergahı, bu kez sanatçı için çok özel bir şehir olan Ankara’yı gösteriyor. 17 Nisan 2014, Perşembe günü 18.30’da başlayacak olan kokteyl ile açılacak ve 1 Mayıs 2014 tarihine kadar sürecek sergiye CerModern ev sahipliği yapıyor.

 

Ertuğ, bu sergisinde, yine resim serüvenine temel oluşturan mekan, zaman ve hafıza izlerini takip ediyor. Fransız düşünür Henri Bergson’un hayata yönelik her türlü yaratıcı hamle ile ilgili olarak geliştirdiği ”elan vital” kavramından yola çıkarak; bu izlerin sürekli yeniden biçimlediği olayları ve hayat(lar)ı görsele tercüme ediyor.

 

Renk, doku ve desen katmanları aracılığıyla şifrelenen her tuval, sanatçının resim dilindeki yeni tahayyül sınırlarını belirliyor. “Elan vital” (hayat hamlesi) ana temasında yeniden anlam kazanan kavramsal diziler böylece ortaya çıkıyor. Sergi, 3 yan temayı içinde barındırıyor;

 

-“Ex abstracto”; insanın kendisine, çevresine ve dünyaya dair görsel/düşünsel izlenimlerinin soyutlandığı kompozisyonlar dizisi

 

-“Strata”; zaman, mekan ve hafıza katmanlarının - doğal ya da yapay - farklı nesnelerle ifade edildiği dizi

 

-“Imago”; bilinç dışında gelişen, benliğe ve varoluşa dair içsel/düşsel, zamansal/mekansal eşiklerin görünür kılındığı dizi.

 

 

 

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI