Irene Zundel: Görünürün Ötesinde

10 Temmuz  - 12 Ağustos 2018

İrene Zundel’in ‘‘Görünürün Ötesinde’’ sergisi 10 Temmuz’da CerModern’de

 

Meksikalı sanatçı İrene Zundel’in ‘‘Görünürün Ötesinde’’ isimli sergisi 10 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında CerModern Güney Hangar Galerisinde izleyiciyle buluşuyor. Daha önce İtalya, İspanya ve Almanya’da eserleri sergilenen Zundel Türkiye’de ilk defa CerModern’de izleyiciyle buluşacak. Sergi en yeni çalışmalarını vesanat kariyeri boyunca işlediği başlıcakonularıyansıtan 12 heykelden oluşan birseçkiyi bir araya getirmektedir. Bu eserlerde herşeyden önce gerçek ile gerçek olmayan arasındaki ince çizgiyi, sanatçının eserleri ile izleyici arasındaki etkili mekansal bağları ve aynı zamanda kendisinin soyutlama tutkusunu öne çıkarmaktadır. Eserlerinde geometrik şekiller, optik ve kinetik ilkelerle ilişkisi bulunan dengeli, aydınlık ve renk kullanımı dikkat çekmektedir.

 

IRENE ZUNDEL

1958’de Meksika’da doğmuştur. 1977 ve 1981 seneleri arasında Philadelphia Sanat Koleji’nde Grafik Tasarım eğitimi almıştır. Meksika’ya döndükten sonra bağımsız çalışmalarına başlamadan önce grafik tasarım stüdyolarında çalışmıştır. 1990’ların başında Meksika’nın en başarılı heykeltıraşlarından biri ve dökümde bir usta olan ayrıca mükemmel bir portre uzmanı olarak görülen Enrique Jolly’nin atölyesine katılmıştır. Zundel soyutlamanın, endişelerini ve iç dünyasını ifade etmenin dili olduğuna karar verene kadar, on seneden uzun süre bu atölyede yer almaya devam etmiştir. 1997’de Meksiko Şehri’ndeki galerilerde, kültür merkezlerinde ve diğer mekânlarda bireysel sergiler açmaya başlamasıyla ünü katlanarak artmıştır. O yıl boyunca, Meksika’da ve yurtdışında birçok ortak sergiye katılmıştır. Bunlardan en göze çarpanı ise Floransa Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali’dir. Bu süreçte tamamladığı bronz heykeller hareketi resmetmenin yanında Zundel’in duygularını da yansıtmaktadır. Bu eserler olağanüstü iç mekân keşiflerini genellikle tek renkli gri, yeşil veya kahverengi kullanımıyla sunmuştur.

 

//

 

The Mexican artist Irene Zundel's "Beyond the Appearant" exhibition will meet the audience for the first time in Turkey in CerModern, South Hangar Gallery between July 10th and August 12th after they were exhibited in Italy, Spain and Germany. The exhibition brings together a selection of 12 sculptures from the beginning of her most recent works throughout her career. In these works you can see the thin line between reality and non-real and the effective spatial bonds between the artist's works and the visitors, and at the same time, her passion for abstraction. She uses geometrical shapes, optical and kinetic principles, balanced, light and color.

 

IRENE ZUNDEL

Irene Zundel, Was born in Mexico City in 1958. She studied Graphic Design at the Philadelphia College of Art from 1977 to 1981. After she returned to Mexico, she worked in graphic design studios before becoming independent. In the early 1990s, she joined a workshop established by Enrique Jolly, considered one of Mexico ́s most accomplished sculptors, expert in casting and founding techniques, as well as an excellent portraitist. Zundel remained associated with the workshop for over a decade, where she decided that abstraction was the language that she needed to express both her concerns and her inner world. Starting in 1997, her popularity increased exponentially as she became the subject of individual exhibitions at galleries, cultural centers and other venues in Mexico City. During that year, she also participated in a number of collective shows, both in Mexico and abroad, most notably at the Florence International Contemporary Art Biennial. Within this period, she completed sculptures in bronze that portrayed movement and additionally reflected her emotions. These artworks are of remarkable interior exploration, mostly rendered in monochromatic grays, greens or browns.

 

 

İsimsiz/Untitled, 1990

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI