Etkinlikler

+

Jazzexpose: Cobario

4 Temmuz 2018 /  20:30

Avusturya’nın Viyana şehrinden ödüllü enstrümantal üçlü Cobario, dünyanın neresinde olursa olsun iki gitar ve bir kemanla gittikleri her yerde dinleyicilerini büyüleyerek dünyanın yarısını gezdi. Eski sokak sanatçısı olan grup gittiği her yerden ilham alarak dinleyicilerini dünya genelinde bir müzik seyahatine çıkarmaktan zevk alır. Bu müzikal macera yalnızca İrlanda’nın yemyeşil tepelerine ilerlemek için Güney Amerika’nın tozlu çöllerinden başlayabilir, genç müzisyenler tipik Viyana cazibesiyle akşam boyunca rehberlik ederken her zaman geleneksel Viyana kafelerinin atmosferine dair bir ipucu verir.

 

Çok seyahat eden bu hevesli gezginler Herwigos (keman, viyola, piyano), El Coba (gitar) ve Giorgio Rovere (gitar) on yıldır hayalci ve melankolik seçme ezgileri, virtüöz sololarıyla olduğu gibi enerjik ve ilginç düzenlemeleri ile dinleyicilerine müzik ziyafeti yaşatıyorlar. Bu durum onlara beşinci albümleri olan “Zehn Welten” (“On Dünya”)’i yayınlamaları için mükemmel bir ortam hazırladı. Dinleyiciler, deniz haritasına benzeyecek şekilde tasarlanan CD kitapçığından başlayarak müzikal bir keşif yolculuğuna çıkmaya davet ediliyor. Bestelerin her biri Cobario tarafından yaratılıp keşfedilmiş ayrı bir dünya sunuyor.

 

Viyana vahşi batı ezgisinde “Goldrausch Variationen” (“Goldrush Variations”) ve Ennio Morricone’nın “Bir Zamanlar Batıda” eseri, Bach’ın sıra dışı bestelerinden ustaca izler taşır. Mevcut eserlerle benzerlik, Viyanalıların kendi ironisi eksik olmadan, tamamen tesadüfîdir. Aslında “Goldrausch Variationen” gerçekten Cobario’nun kendine özgü sesini temsil eder. Tek bir söz söylemeden üç müzisyen, iki gitarı ve sadece kemanı ile renkli ve duygusal hikâyeler anlatır. Cobario’nun da büyük film meraklıları olması hiç de şaşırtıcı değil. “Vol de Nuit” (Gece Uçuşu) bestesi sessizce ve sakin bir deniz gibi melankolik bir şekilde yükselir, canlılık kazanır ve büyük bir girdap içine döner, daha hızlı ve daha hızlı dönerek son notaları dinleyiciyi heyecan ve keyif dolu bir zaman bırakır. Öte yandan “Nemesis”, özellikle viyola, gitar ve piyano için yazılmış olduğu gibi tamamen farklı sesler dizisi açar. Bu nedenle, Giorgio konser gitarını piyanoyla ve Herwigos kemanını viyolayla değiştirir.

Cobario müzik yolculuğuna 2006 yılında Barselona sokaklarında sokak sanatçısı olarak başladı. Üçlü kısa sürede dünyayı gezen sokak sanatçıları olarak tecrübelerinden ilham alarak kendi karakteristik müzik tarzlarını oluşturdular. Kamusal alanlarda kendilerine bu kadar özel bir performans sergileme imkânı veren şey, seyircilerle olan etkileşimin yarattığı eşsiz enerjiydi. Üçlü tüm seyahat anekdotlarını ve maceralarını müziklerine ekleyerek tipik Viyana cazibesiyle dolu performanslar sergiledi. Çok geçmeden Cobario, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da festival ve konser salonlarında gösteri yapmaları için davet edildi. Cobario’nun son besteleri ve büyüleyici oyun tarzı, yeni albümleri “Zehn Welten” (“On Dünya”) üzerinde etkileyici bir şekilde gösterdiği gibi, benzersiz sokak sanatçılığının da enerjisini yayıyor.

 

Herwig Schaffner, “Herwigos”, 8 yaşında keman ve piyano çalmaya başladı. 16 yaşındayken Salzburg’un prestijli Mozarteum Üniversitesi’ne kabul edildi. Avrupa gençlik orkestrası dahil çeşitli orkestralarda çaldı ve Yehudi Menuhin ve Sandor Vegh yönetiminde sahne aldı. Geniş orkestra turları Avrupa ve Asya’da bulunmasını sağladı.

 

Georg Aichberger, “Giorgio Rovere”, 14 yaşında gitar çalmaya başladı. Birkaç yıl boyunca kendi kendini eğiten sanatçı çeşitli gruplarda çaldıktan sonra Viyana Sydney Müzik Konservatuarı Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’ne katıldı. Müzik kariyeri onun da İspanya, Fransa, İngiltere, Macaristan ve Hırvatistan gibi birçok ülkede bulunmasını sağladı.

 

Jakob Lackner, “El Coba”, genç yaşlarından beri akustik gitarları onu büyülerdi. Birkaç yıl boyunca kendi kendini eğiten Jakob, Peter Ratzenbeck gibi ünlü gitaristlerle çalmaya başladı. 20 yaşına kadar çok sayıda müzik projesinde yer aldı. Farklı stilleri olan birçok grupta çaldı ve nihayetinde 2007’de Cobario’yu kurdu.

 

//

 

The award-winning instrumental trio Cobario from Vienna, Austria, has already toured half the globe enchanting their audience with two guitars and a violin wherever they perform. Constantly drawing inspiration from every place they go, the former buskers like to take their audience on musical journeys around the world. The musical adventure may start off in a dusty South American desert, only to move on to the lush green hills of Ireland, always flavoured with a hint of traditional Viennese coffee house atmosphere as the young musicians

guide through the evening with their typical Viennese charm.

 

The well-travelled and enthusiastic vagabonds Herwigos (violin, viola, piano), El Coba (guitar) and Giorgio Rovere (guitar) have been delighting their audience with an eclectic mix of dreamy and melancholy tunes, energetic and compelling sound installations as well as virtuosic solos for ten years now. Perfect time to release their fifth album, “Zehn Welten“ (“Ten Worlds“). The listeners are invited to go on a musical voyage of discovery, starting with the CD booklet which is designed to look like a nautical chart. Each of the compositions presents a distinct world of its own, beautifully created and explored by Cobario.

 

In the Viennese Wild West tune “Goldrausch Variationen” (“Goldrush Variations”), Ennio Morricone’s “Once Upon a Time in the West” brilliantly flirts with Bach’s extraordinary compositions. Any resemblance with existing works is – not without a touch of Viennese self-irony – purely coincidental. In fact, “Goldrausch Variationen” truly represents Cobario’s very own distinctive sound. Without singing a single word, the three musicians tell colourful and emotional stories through their two guitars and the violin only. It comes at no surprise that Cobario are huge film buffs as well. The composition “Vol de Nuit” (“Night flight”) rises quietly and melancholically like a calm sea, gaining vigour and swirling into a great whirlpool, spinning faster and faster, with the last notes leaving the listener excited and full of joy. “Nemesis”, however, opens up an entirely different universe of sounds as it was specifically written for viola, guitar and piano. Therefore, Giorgio swaps his concert guitar for the piano and Herwigos his violin forthe viola.

 

Cobario started their musical journey as buskers in the streets of Barcelona in 2006. The trio soon developed their characteristic style of music, largely influenced by the vast variety of inspirations they gained travelling the world as buskers. What made performing in public places so special to them, was the unique energy created by the interaction with the audience. The trio put all their travel anecdotes and adventures into their music and gave performances filled with their typical Viennese charm. Before long, Cobario were invited to play at festivals and concert halls across Europe, North America and Asia. Cobario’s recent compositions and captivating style of play still radiate that unique buskers’ energy as they impressively demonstrate on their new album “Zehn Welten” (“Ten Worlds”).

 

Herwig Schaffner aka “Herwigos” began playing the violin and the piano at the age of eight, and was accepted into the prestigious Mozarteum University of Salzburg at only 16 years of age. He played in several orchestras including the European Youth Orchestra, and performed under the direction of Yehudi Menuhin and Sandor Vegh. Extensive orchestra tours took him across Europe and Asia.

 

Georg Aichberger aka “Giorgio Rovere” began playing the guitar at the age of 14. After several years of selftaught guitar lessons and playing in various bands, he attended the University of Music and Performing Arts Vienna as well as the Sydney Conservatorium of Music. His musical career has led him to a number of countries such as Spain, France, the UK, Hungary and Croatia.

 

Jakob Lackner aka “El Coba“ has been fascinated by the sound of acoustic guitars since his early teenage years. After several years of self-taught playing, he began studying with renowned guitarists such as Peter Ratzenbeck. Until the age of 20, Jakob was involved in numerous musical projects and played in bands covering different styles, before he finally founded Cobario in 2007.

 

*Etkinlik CaferModern'de gerçekleşecektir.

*Etkinlik bistro masa ve yemekli masa düzenindedir.Yemekli masa tercih edenler (0312) 310 00 00/140 numarasından rezervasyon yaptırmaları rica olunur.

*CerModern etkinlik ile ilgili değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.

 

4 Temmuz 2018

Saat:20.30

Bilet: 35 TL

Biletler Biletix ve CerModern'de...

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI