JORGE MARIN: Manzara Bedenler

12.10 - 11.12.2011

MEKSİKALI YAZAR CARLOS FUENTES’İN JORGE MARIN’İN HEYKEL ÇALIŞMALARI ÜZERİNE KALEME ALINAN “UÇUŞ” KİTABI İÇİN YAZDIĞI ÖNSÖZDEN YAPILAN ALINTILAR*

 

Bakır ve kalay alaşımı olan bronz karma bir metaldir. O halde Jorge Marín’in sanki bronz bizim ırkımızın, bizim mestizo ülkemizin madeniymişçesine bronzu kullanması, bronzla çalışması manidardır. Ne de olsa bize “bronz ırk” demiyorlar mı? Jorge Marín’in bronz sanatı bu Meksika çağrışımının ötesine geçtiği kadar ondan uzaklaşmamaktadır.

 

Marín bronz heykele kanatlar verir: Melek kanatları. Onun bronz melekleri dini geleneklerin dışında kalmaz. Melekler her inançta var olan yaratıklardır. Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman melekler vardır. Bu meleklerin sayısı astroloji kaynaklıdır veya Orta-Doğu monarşilerinden beri nesilden nesile aktarılmıştır: Kaç melek vardır? Dört mü, yedi mi yoksa on iki mi? Melek (Angel), Ulak kelimesinin Yunanca karşılığından türemiştir.

 

Jorge Marín’in eserleri de bu fermanı destekler niteliktedir, ama ona göre bu, ilahi değil “insani, çok insani”dir.

 

Onun ikonografimizde eşi benzeri bulunmayan insan başlı atları da bunun kanıtıdır. Kanatlı atlar ve Jorge Marín’in eserleri sayesinde indikleri dağlarda sürgün hayatı yaşamaya, diğer tehlikeli yaratıklarla, Truva’dan evine dönerken Odysseus’un aklını çelip, tıpkı baştan çıkartıcı kadınları asil şarkısıyla alt eden Orpheus’un Argonauts efsanesinde yaptığı gibi, onu denizcilerinin kulaklarını mühürlemeye zorlayan baştan çıkartıcı kadınlarla karşı karşıya gelmeye mahkûm kadın-kaçıran atlar…

 

 

Carlos Fuentes

* © TAMAMEN YA DA KISMEN KOPYALANAMAZ

 

 

JORGE MARIN

Uruapan, Michoacan, Meksika doğumlu.

Yüksek öğrenim Ulusal Özerk Meksika Üniversitesi, Ulusal Plastik Sanatlar Okulu Grafik Tasarım bölümü, 1980.

 

Meksika Eğitim Bakanlığı Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü Ulusal Restorasyon Küratörlük ve Müzecilik Okulu Sanat Restorasyonu ve Küratörlük bölümü, 1982

“Manzara Bedenler” daha önce Lizbon (Museu da Agua,2011); Barselona (Meksika Başkonsolosluğu,2011); Madrid (Meksika Kültür Enstitüsü, 2011); Meksiko (Jose Luis Cuevas Müzesi, 2010) ve Los Angeles Kaliforniya, ABD (Couturier Gallery, 2004) ve çeşitli yerlerde sergilenmiştir.

 

Diğer kişisel sergileri: “Bahar 2010 Sergisi” (Blackheat Gallery Londra, Birleşik Krallık 2010); “Şehrin Kanatları” (Reforma Avenue Meksiko, 2010); “Conversaciones” (Couturier Gallery Los Angeles Kaliforniya ABD, 2010); “İhtişam” (Longboat Ana Sanat Merkezi Florida ABD, 2007); “Corpus Oris” (Long Beach Müzesi Kaliforniya ABD, 2002); “Heykeller” (Henaine Güzel Sanatlar Port Chester NY ABD, 2002); “Seramik Portreler” (Couturier Gallery Los Angeles Kaliforniya ABD, 1998).

 

Karma sergiler: “Meksika’nın Varlığı” (The Castle Gallery, The College of New Rochelle, NY, ABD, 2006); “7.Dünya Baskı ve Gravür sergisi” (Chamalieres, Fransa, 2006); “Palm Beach Comtemporary” (Çağdaş Sanat ve Tasarım Fuarı, Palm Beach, Kaliforniya, ABD, 2005).

 

Uluslararası Koleksiyonlar: The Franklin Companies, Los Angeles, Kaliforniya, ABD; Jerry Emanuel, Singapur; Rudy Bleys, Belçika; Alberto Cardemil, Şili; Noaves, Brezilya; Latin Amerikan Sanatı Müzesi, Long Beach Kaliforniya, ABD; The Rockefeller Foundation, ABD.

Ulusal Koleksiyonlar: Meksika Dışişleri Bakanlığı, Meksika; Modern Sanatlar Müzesi, Meksiko; Carillo Gil Müzesi, Meksika; Latin Amerikan Sanatları Müzesi, Long Beach Kaliforniya, ABD.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI