Kader Deniz - Fotoğraf, Video, Şiir / Mehmet Günyeli - Bejan Matur

06.12.2010 - 19.01.2011

CerModern, Mehmet Günyeli ve Bejan Matur’un Kader Denizi projesine ev sahipliği yapıyor. Kader Denizi projesi, Mehmet Günyeli’nin soyut fotoğrafları ve Bejan Matur’un bir tragedya gibi kurguladığı şiirlerinden oluşuyor. Sergide kaçak göçmenleri taşıyan tekneleri soyut bir anlatım diliyle belgeleyen fotoğraflara, Matur’un şiirleri eşlik ediyor.

 

Günümüz dünyasının en ağır dramlarından olan mültecilik konusuna fotoğraf ve şiir birlikteliğiyle eleştirel bir bakış sunan sergi 6 Aralık 2010 ve 19 Ocak 2011 tarihleri arasında CerModern’de görülebilecek.

 

İki yıllık bir çalışmanın sonucu olan Kader Denizi projesinde Günyeli ve Matur’u biraraya getiren en önemli etken renkler olmuş. “Bu projede çok kültürlülüğü ve dramı renklerde aradım. Mültecilik dramını minimal yansıtmak istedim. Terkedilmiş tersanelerdeki teknelerin dokusunu ve sıyrılmış boyalarını çekmek bana çok anlamlı geliyor."

 

Bejan Matur fotoğrafları gördüğünde ne hissettiğini şöyle anlatıyor; "Fotoğraflardaki ahşap ve çatlamış boya dokularını insanların yaralarına benzettim. Mavi tonlarda denizi, kırmızıda ise ölümü aradım. Çünkü onların toprakları mavi. Sanki o dokuların üzerinde insan yüzleri vardı."

 

Türkiye’nin Modern sanat geleneğinde önemli yeri olan yazı ve resim birlikteliği, Günyeli ve Matur’un işbirliğinde yinelenirken, aynı zamanda “insan ticareti” denilen bu suça ortak eleştirel bir bakış sunuyor.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI