Katar Çağdaş Sanatı

26.05- 26.06.2015

Son yıllarda sanat alanında gerçekleştirdiği yatırımlarla uluslararası sanat piyasasında lider konumunda bulunan Katar, bu kez 2015 Türkiye - Katar Karşılıklı Kültür Yılı çerçevesinde Katarlı çağdaş sanatçıların eserlerini 26 Mayıs – 26 Haziran 2015 tarihleri arasında Ankara Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve Katar Devleti Ankara Büyükelçisi Salem Al-Shafi tarafından 25 Mayıs 2015 tarihinde saat 18.00’de açılacak sergi kapsamında, 22 Katarlı sanatçının 46 eseri yer almaktadır. Katar Çağdaş Sanatının öncüsü Yousef Ahmed tarafından serginin açılışında bir sohbet ve sunum gerçekleştirilecektir.

 

Üç kuşaktan seçkin sanatçıların yaratıcılığını yansıtan bu özel sergi, Ankara ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Sergi, Katar görsel sanat hareketinin oluşumuna ve sanat üretiminin derinlik ve çeşitliliğine tanıklık etme olanağı sunmaktadır.  Yousef Ahmed, Hanadi Al-Darwish, Farah Dajam, Ahmed Nooh gibi uluslararası koleksiyonlarda yeralan sanatçıların eserleri, Katar’daki görsel sanat hareketi, özellikle Katarlı sanatçıların ön plana çıkmasıyla sanatın Katar toplumundaki rolü hakkında bilgi vermekte, kültürel ve sanatsal çıtanın ne denli yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Sanatın gerçeğin aynası olmasından hareketle, onu çevreleyen siyasi ve sosyal değişimlerin kapsamı, üç farklı kuşak sanatçının yaratıcılıkları üzerinden bu sergide  yansıtılmaktadır.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Katar Sanat, Kültür ve Miras Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen olan sergi, 25 Mayıs - 25 Haziran tarihleri arasında Ankara CerModern Sanatlar Merkezinde sanatseverleri beklemektedir.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI