Etkinlikler

+

Konser / Concert: ''Yer Bakır'' Titi Robin

9  Haziran  2017  21:00

 

Ankara Fransız Kültür Merkezi’nden Titi Robin Beşlisi “Yer Bakır” konseri

 

Titi Robin ve yerel müzisyenlerden oluşan “Yer Bakır” grubu Ankara Fransız Kültür Merkezi Ramazan Konserleri çerçevesinde 9 Haziran’da CerModern’de Türk müzikseverler ile buluşacak.

 

“Yer Bakır”, yerel enstümanlar ile Anadolu ve Dünya müziğini harmanlayarak izleyicilere unutulmaz bir Melez müzik ziyafeti sunacak.

 

Bir Yaşar Kemal hayranı olan Melez müziğin Fransız temsilcisi Titi Robin, Türk müzisyenler ile oluşturduğu gruba ve konser dizisine edebiyatımızın en büyük kalemi Yaşar Kemal’in “Yer Demir Gök Bakır” isimli romanından esinlenerek “Yer Bakır” adını vermiş ve müziğini taçlandırmak istemiştir.

 

“Çocuklarım, sizlerden uzakta, başka kültürlerle temas halinde, başka semaların altında büyümüş olan müzik kompozisyonlarını sizlere sunuyorum. Acaba bu kompozisyonların sesinde, şarkılarında ataların yankısı halen mevcut mudur? Ne değişti, ne kayboldu? Bunlar size ait, benim kuşağım aynı zamanda sizinki.”

 

Şan : Özlem TANER

Kemençe : Hüseyin YALCIN

Perküsiyon : Burcu YANKIN

Kaval : Sinan CELIK

Gitar, buzuki : Titi ROBIN

Ses rejisi : Guillaume DUBOIS

 

 

Titi ROBIN

« Titi » adıyla bilinen besteci ve doğaçlama müzik çalan Thierry Robin, 50’li yılların sonunda Fransa’da doğar. Akdeniz dünyasına ve çingene, orta doğu ve avrupa kültürlerine bağlı kalarak kendi müzik dünyasını oluşturmuştur. Müzisyen gitar, buzuki ve ud çalıyor.

 

Özlem TANER

Gaziantep’te doğan Özlem Taner 8 yaşında bağlama çalmaya başlar. Liseden sonra Gaziantep Türk Müziği Devlet Konservatuarına giren sanatçı, konservatuar öğrenimini okul birincisi olarak bitirir. 17 yaşında başladığı üniversiteden mezun olduktan kısa bir süre sonra Anadolu müziğiyle ilgili çalışmalarıni yakından takip ettiği Kalan müziğin kapısını çalar. Kalan Müzik’le yaptığı “Türkmen kızı” isimli albüm İngiltere’de en çok dinlenen albümler arasına girer. Ünlü müzik dergisi FolkRoots dünya müziklerinden seçmeler yaparak oluşturduğu CD’de “Başına Döndüğüm” isimli parçasına yer verir. “Türkmen Kızı” BBC radyosunda en çok dinlenen 5 albüm arasına girdi. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok şehirde katıldığı festivallerin yanısıra yerli ve yabancı müzisyenle de ortak çalışmalar yapa Özlem Taner’in 2013’ün Mart ayında ikinci albümü “Aşıklar Meclisi” yine Kalan müzik etiketiyle çıktı.

 

Hüseyin YALÇIN

Hüseyin Yalçın, 1982 yılında Kırşehir'de doğmuştur. Müziğe 12 yasında bağlama ile başlamıştır. 15 yaşında İhsan Mendes’le tanışmasının ardından kemane çalmaya başlamıştır. Kırşehir'de halkoyunları derneklerinde ve müzikal birçok etkinlikte görev almıştır. 2000 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu sınavı kazanarak Yurttan Sesler Korosu'nda kabak kemane sanatçısı olarak görev yapmıştır. Birçok radyo ve televizyon programında, yurt dışında birçok sanatsal etkinlikte görev almıştır. 2006 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda görev yapmaktadır.

 

Sinan ÇELİK

Kaval ve Türk Müzikleri ustası olan Sinan Çelik aynı zamanda yeni nesilin bilgi için başvurduğu bir kaynaktır. İstanbul’da müzik icra etmek, prova, kayıt yapmak ve albüm çıkarmak için müziğe ithaf ettiği uygun bir mekan (Duygu Müzik yapım şirketi) kurdu.

 

Burcu YANKIN

Burcu Yankın, Iğdırlı Kürd-Azeri bir ailenin 1980 İstanbul doğumlu kızı. Çocukluk yıllarında başlayan müzik merakı, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenciyken katıldığı Folklor Kulübü ile kültürel-sanatsal ve politik açıdan yeni bir boyuta ulaşmış. Vurmalı çalgılarla tanışması da burada olmuş Yankın’ın. Vokalist, perküsyonist olarak çeşitli sanat faaliyetlerinde bulunan Yankın, daha sonra uzun yıllar Kardeş Türküler’le birlikte çalışmış. “Erbane sayesinde tanıştım” dediği eşi Fırat Alkış da onun gibi erbane sanatçısı. Erbane, hem müziklerini hem de hayatlarını birleştirmiş ikilinin.

 

Bilet Fiyatı: 25 TL

Biletler Biletinial ve CerModern'de

 

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI