Marianne ve Germania: Düşmanlıktan Dostluğa Alman-Fransız Karikatürleri (1550-1999)

21.01-13.02.2011

Almanya Büyükelçiliği, Fransa Büyükelçiliği ve Ankara Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile

 

Marianne ve Germania - iki sembol figür, iki klişe: 1550 - 1999 yılları arasında Fransız ve Alman karikatürlerinde yer alan bu iki kadın figürü; siyasi, sosyal, kültürel konulardaki karikatürlerde yer almışlar ve kimi zaman da yabancılaştırılarak iki ulus arasındaki bağlara vurgu yapmış ve düşünmeye sevk etmişlerdir.

Almanya ile Fransa’nın sembolik düzeyde en çok tanınan bu iki temsilcisi 87 farklı çizimle kronolojik bir sıralama ile 19. ve 20. yüzyılı yansıtan yedi zaman kesitinde gösterilmektedir.

 

Sergi, Fransız – Alman Dostluk Anlaşması’nın 48. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Almanya ve Fransa Büyükelçisi tarafından Ankara’daki Cer Modern Sanat Merkezinde açılacaktır.

 

Alman – Fransız Dostluk Anlaşması olarak ifade edilen “Elysée Antlaşması”, 22 Ocak 1963’te Federal Başbakan Konrad Adenauer ile Fransız Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle tarafından Paris’teki Elysée Sarayında imzalanmıştır. Alman – Fransız işbirliği hakkındaki bu antlaşma, Avrupa’da iki komşu ülkeyi uzun bir düşmanlık ve kayıplarla dolu savaşlar sonrasında birbirine daha çok yakınlaştırmıştır. Bu antlaşma ile her iki hükümet dış, güvenlik, gençlik ve kültür politikası alanındaki tüm önemli konularda istişare yapmaya yükümlüdür. Ayrıca, bu antlaşmayla hükümetler düzeyinde düzenli aralıklarla toplantıların yapılması karara bağlanmıştır.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI