Mehmet Arslan Güven: renkler, renklerle renklere

19 Kasım November - 20 Aralık December 2020

Yaklaşık onaltı yıldır; bütün sanat disiplinlerinin en önemli olgusu, görsel algının en önemli şifresi “renkler“ üzerine Akademik yöntemlerle/yaklaşımla araştırmalar/çalışmalar yapıyorum.

Renk kuralları ve kuramlarındaki farklılıklar incelendiğinde görülür ki; boya maddesi, ışık niteliği/algısı olarak renk üzerine birçok bilimsel çalışma, araştırma yapılmış ve renk kuramları/kurallar, teorileri geliştirilmiştir. Ancak renge, “ insan algısı olarak ” tarihte pek fazla yaklaşım ve ispatlanmış /teorileşmiş çalışma yoktur.

“ …renkler genelde insanlar için bir sevinç kaynağıdır. Gözün ışığa ihtiyacı olduğu kadar renge de ihtiyacı vardır, renk algılama işidir. Kızgın, canlı, ağırkanlı, kara sevdalı.” söylemiyle, maddenin renklerini ve renklerin etkisini açıklamaya çalışan; Alman edebiyatçı, doğa bilimci, siyasetçi Johann Wolfgang Von Goethe’ nin daha sonra “Zur Farbenlehre” (Renk Teorisi) ismiyle yayımlanan çalışmasıyla ilgilendim.

Daha sonra Goethe’nin renk teorisinden/ renk deneylerinden/çarklarından hareketle/etkilenerek “renklerin doğası/etkileri “ üzerine fotoğraf çalışmaları/denemeleri/çekimleri yaptım.

 

Mehmet Arslan GÜVEN

Kasım 2020 / Ankara

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI