Anasayfa> Sergiler > Murat Koç

Murat Koç / Kara Düzen

17.09– 6.10.2013

CerModern’in yeni güncel sanat alanı Hub Sanat Mekan, açılış sergisinde genç sanatçı Murat Koç’un eserlerini ağırlıyor.

 

İnsan psikolojisine dair karanlık tarafları konu alan eserlerinde Murat Koç , benzemeye odaklı, benzerliğe itilen, aynılaşmış toplumlarda kişinin, aynılarından uzaklaşmasını, inancının sınanmasını, varlığını göstermesini, sessizliğini ve en özünde bekleyişini anlatıyor. İmgelerinde insan figürlerinin yanı sıra hayvan figürlerine de sıkça rastlıyoruz. Sanatçı bunun nedenini “bana göre hayvanların gelişen olaylara duygusal ve ya içgüdüsel yaklaşımlarının insanlardan daha gerçek, saf ve samimi olmasıdır.” Şeklinde ifade ediyor. Resimlerinde kullandığı siyah beyaz renkleri ise konu aldığı karamsar ve olumsuz duyguları en iyi ifade edebileceği ton olarak belirliyor. Kullandığı sembolik anlatım biçimi ile kendi mesajını seyirciyle buluşturuyor. Bu anlamda Murat Koç’un  çalışmaları görünürlüğün yanında okunurluğu da olan işler.

 

Eserlerinde ifade biçimi olarak, ağırlıkla kullandığı düz ve çarpık çizgi detayları  ile ölüm ve yaşam arasındaki bireylerin toplum tarafından ötekileştirildiği bir kimliği ve toplum içinde taraf tutmaya zorlanışını betimliyor.  Bedenlerinden  uzaklaşan ruhları ve ruhlarını bekleyen insan bedenlerinin kesitlerini  ifadesiz ve donuk yüzler kullanarak görselleştiriyor.

 

Uzak doğu baskı sanatı olan ukiyo-e akımının temelinden aldığı köklü teknikleri modern, günümüze özgü, kimi zaman yeniden kurgulayarak, güncel bir biçimde “kara bir düzen”  eşliğinde kendi diliyle birleştiriyor.

 

 

 

Murat Koç’un ilk kişisel sergisi olan “Kara Düzen”, 17 Eylül – 6 Ekim 2013 tarihlerinde CerModern  HUB  Sanat Mekan  alanında görülebilir.

 

Murat Koç Hakkında;

 

24.09.1990 Ankara doğumlu sanatçı , 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde sanat eğitimine başladı. Şu an aynı bölümde 4. sınıf öğrencisi olarak lisans eğitimine devam etmektedir.

 

Eserlerinde insanın karmaşık ruh hallerini karamsar bir ifade ile ele almaktadır. Ağırlıklı olarak kullandığı siyah renk ise bu karamsarlığı en iyi anlattığı ifade biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Teknik olarak, uzakdoğu baskı sanatı Ukiyo-e ve lavi tekniğini birleştirdiği resimleri ile kendisine ait bir tarz sunuyor.

 

Bugüne kadar birçok karma sergi ile tanıdığımız Murat Koç, ilk kişisel sergisi “Kara Düzen” ile izleyicisi ile tanışıyor.

 

Katıldığı Sergiler;

 

2013 , “Sanat Kafes” (Genç Karma Sergi) Arete Sanat/ Ankara

2013,  “Mekan/ Atölye” (Karma Sergi)  CerModern /Ankara

2013,  “Genç Karma Sergisi”   Almanya Büyük Elçiliği /Ankara

2012 , “Nazım HİKMET Günü” (Özel Karma Sergi) Çağdaş Sanatlar Merkezi /Ankara

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI