Anasayfa> Sergiler > Murat Koç

NİHÂL MARTLI / VAGABONDE

 8.10- 3.11.2013

“Nihâl Martlı’nın resimlerinde dünyanın bir parçası var. Aslında, sanatçı çoğunlukla kadın, figürlerin temsiline odaklanmış görünse de, bir araya getirdiği roller ve karakterler, sahnelediği dönüşümler; sırayla sanatı, kadının statüsünü, aynı zamanda hayatın anlamını sorguluyor. Çünkü resim yapmak, dünyadan bahsetmek demek, güçlü ve duru, bazen gizemli, bazen lirik, çoğu zaman referanslar içeren, ama daima şiirsel, bir söze cesaret etmek için ressam kendisini fırçalarının arkasına saklıyor. Sanatçı bu sırada tekniği de unutmuyor ve bilakis sınamaktan sonsuz bir zevk duyuyor gibi görünüyor, fırça tuşlarıyla, renk yüzeyiyle ya da glasiyle oynayarak, transparana dönüşen boya kalınlığını mükemmel işlerken hâkimi olduğu renk akıtmaları, militan bir feminenlik üzerinde ışık kaynağına ya da hafif bir örtüye dönüşüyor.” Renaud Buénerd Sürekli değişen / değişken / serseri / göçebe / yersiz yurtsuz / daldan dala atlayan anlamlarına gelen Vagabonde, sanatçının farklı ülke ve şehirlerde yaşadığı ruh hallerini tuvallerine aktarış öyküsünü konu alıyor. Sergi, 8 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında HUB Sanat Mekân’da ziyarete açıktır. Sanatçı Hakkında : Nihâl Martlı 1982’de Posof’ta doğdu. Ankara Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu. 2006’da École Supérieur d’Art d’Aix-en-Provence’da öğrenim görmeye başladı, 2008’de master derecesini (DNSEP) jurinin tebrikleriyle aldı. 2006-2008 yıllarında Fransız Büyük Elçiliğinden burs aldı. Nihâl Martlı BBB Sanat Merkezi & Joseph Ducuing hastanesi Toulouse (Fransa, 2009) ve Lomé Fransız Kültür Merkezi (Afrika, 2010) başta olmak üzere çesitli residans programlarına katıldı. Avrupa’da bir çok grup ve solo sergide yer aldı, 2009’da Musée des Beaux-Arts de Valenciennes de gerçeklestirdiği kişisel sergisi Grands Portraits gibi; bu sergilerin bir çoğu 2010 yılına kadar yaşadığı Fransa’da gerçekleşti. Türkiye’de Nihâl Martlı’nın işleri son kişisel sergisi Romantique de dahil olmak üzere (İstanbul, 2012), 2005 yılından beri C.A.M Galeri tarafından temsil edilmektedir. Aynı zamanda işleri Documents d’Artistes (Marsilya, Fransa) tarafından tanıtılmakta ve arşivlenmektedir. Nihâl Martlı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

 

Nihal Martlı Hakkında ;

 

Nihâl Martlı 1982’de Posof’ta doğdu. Ankara Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldu. 2006’da École Supérieur d’Art d’Aix-en-Provence’da öğrenim görmeye başladı, 2008’de master derecesini (DNSEP) jurinin tebrikleriyle aldı. 2006-2008 yıllarında Fransız Büyük Elçiliğinden burs aldı. Nihâl Martlı BBB Sanat Merkezi & Joseph Ducuing hastanesi Toulouse (Fransa, 2009) ve Lomé Fransız Kültür Merkezi (Afrika, 2010) başta olmak üzere çesitli residans programlarına katıldı.

 

Avrupa’da bir çok grup ve solo sergide yer aldı, 2009’da Musée des Beaux-Arts de Valenciennes de gerçeklestirdiği kişisel sergisi Grands Portraits gibi; bu sergilerin bir çoğu 2010 yılına kadar yaşadığı Fransa’da gerçekleşti. Türkiye’de Nihâl Martlı’nın işleri son kişisel sergisi Romantique de dahil olmak üzere (İstanbul, 2012), 2005 yılından beri C.A.M Galeri tarafından temsil edilmektedir. Aynı zamanda işleri Documents d’Artistes (Marsilya, Fransa) tarafından tanıtılmakta ve arşivlenmektedir.

 

Nihâl Martlı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI