Özgürlüğün Özel Alanları

25.10-30.11.2014

Polonya Çağdaş Sanat Sergisi

 

Polonya Çağdaş Sanat Sergisi – “Özgürlüğün Özel Alanları” 25 Ekim 2014 tarihinden itibaren Adam Mickiewic Enstitüsü tarafından organize edilen Türkiye’deki Polonya yılı kutlaması kapsamında CerModern’de yer alacaktır. Sergide Jan Cybis Ödülünü kazanan Polonyalı sanatçıların resimleri yer verilmiştir. Jan Cybis Ödülü Polonya’daki en eski ve en prestijli resim ödülüdür. Ödülün baş yöneticisi ve serginin organizatörü Varşova Bölgesi Polonyalı Sanatçılar Birliği’dir. Sergi 30 Kasım’a kadar devam edecektir.

 

Sergi Hakkında:

 

1945 yılından sonra rejimin otoriteleri dışında Polonya’daki her şey derin bir sanatsal özgürlük veya “irade” anlayışıyla inşa edilmiştir. Çalışmalarının bütünlüğünden dolayı Jan Cybis Ödülü’ne layık görülen sanatçılar-aynı zamanda yerleştirme, performans, nesne ve tiyatrolar için resim yapan diğer sanatçılar da her bir jenerasyonda kendi hayal dünyalarını gerçekleştirmiş ve “özgürlüğün özel alanlarını” genişletmiştir. Leszek Czajka, Küratör

 

Sergi Jan Cybis Ödülünü kazanan en ünlü savaş sonrası ressamların çalışmalarına yer verecektir:

 

Tadeusz Dominik, Jacek Sempoliński, Jan Berdyszak, Rajmund Ziemski, Stefan Gierowski, Jacek Sempoliński, Jerzy Tchórzewski, Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Jerzy Nowosielski, Stanisław Fijałkowski, Łukasz Korolkiewicz, Zbigniew Makowski, Jan Dobkowski, Ryszard Winiarski, Erna Rosenstein, Leon Tarasewicz, Tomasz Ciecierski, Teresa Pągowska, Jadwiga Maziarska, Jarosław Modzelewski, Jerzy Kałucki, Tomasz Tatarczyk, Robert Maciejuk, Ryszard Grzyb, Paweł Susid, Marek Sobczyk, Jadwiga Sawicka.

 

“Resmin sonu” döneminde verilen Ödülün ütopik hissini yakalamak adına, tecrübenin kendisini değiştirmiş olan ve hala değiştiren sanatsal özgürlüğü göz önünde bulundurmak gereklidir. Bu özgürlük, son 40 yıldır nesiller arasında sanatsal diyaloğu inşa eden Jan Cybis Ödülü’nün kazananlarının oluşturduğu bir grup olan duygusal topluluktaki üyelikle ilişkilidir. Özgürlük ve diyalog bu ödülün en önemli ögeleridir. Sergi Jan Cybis Ödülü’nün sürrealist, figüratif, konseptsel, metafiziksel ve eleştirel resimlerinden oluşmaktadır.

 

Resim, çağdaş sanatta esas role sahip olan düşünce-akım-bilinçaltı-dürtünün bir ortalamasıdır. Her ne kadar önemli olan yolun tamamı veya “yolda ne olduğu” olsa da bu bir çeşit işaret tabelası görevi görmektedir. Bu yüzden resim bilinçliliğin birçok seviyesini organize etme gücüne sahiptir. Resmin bu anlayışı Jan Cybis Ödülü’nün tüm kazananları arasında ve aynı zamanda tüm dünyadaki sanatçılar arasında bulunmaktadır.

 

Bu farklılık Polonya sanatını ortak dile bağlar, bu da sanatın kendisidir.– Leszek Czajka, küratör.

 

 

 

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI