Peru’nun Belleği. 1890 – 1950 Yılları Arasında Fotoğraflar

15 Haziran – 12 Temmuz 2016

Sergi, Ankara’daki Peru Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilecektir.

 

Peru’da fotoğrafçılığın 60 yıllık tarihinde bir yolculuğa çıkaran bu sergi seçilen 80 tane fotoğraftan oluşmaktadır.

 

Carlo Trivelli’ye göre, bu sergiyi oluşturan fotoğrafların da gösterdiği üzere, Peru’daki fotoğrafçılık geleneği, ülkeyi yorumlamak, tanımak ve anlamak için fotoğraf makinelerini bir araç olarak kullanan seçkin görsel sanatçıların yadsınamaz yeteneklerini barındırmaktadır. 19. yüzyılın sonunda coğrafi ve kültürel olarak parçalanmış bir Peru toplumu için fotoğraf, ulus bilincinin yeniden inşasında önemli bir araç olmuştur.

 

Bu fotoğraflar -ve diğer birçokları- sayesinde, tasvir edilebilir bir gerçekliğin kendiliğinden ortaya çıkmasıyla günümüzde tanıdığımız Peru şekillenmeye başlamıştır. Sahip olduğu doğal güzellikler, Kolomb öncesi yapılan devasa anıtlar ve atalarının gelenek ve görenekleri; toplumdaki sosyal çatışmalar, ekonomik büyüme ve modernleşme arzusuyla harmanlanmıştır.

 

“Peru’nun Belleği. 1890-1950 Yılları Arasında Fotoğrafçılık” bahsi geçen inşa sürecinin yeniden yaşamaya ve bununla birlikte fotoğrafçılığın usta isimlerinden Max T. Vargas, Martín Chambi, Carlos y Miguel Vargas, Juan Manuel Figueroa Aznar, Sebastián Rodríguez, Baldomero Alejos ve Walter O. Runcie gibi büyük yetenekleri hatırlamaya imkân tanıyacaktır.

 

Fotoğraf sergisi 12 Temmuz 2016 tarihine kadar halka açık olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI