Polonya Çağdaş Afiş Sergisi

25.10 - 16.11.2014

CerModern, Türkiye-Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin, siyasi ve kültürel temasların 600. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kutlamaların kültür etkinlikleri kapsamında, Bilkent Üniversitesi, GSTMF Grafik Tasarım Bölümü ve Krzysztof Dydo’nun yönettiği Cracow Poster Gallery işbirliği ile 21-26 Ekim tarihleri arasında “Polonya Afiş Haftası“ etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

 

Etkinlik kapsamında CerModern’de iki ana sergi aynı anda izleyici ile buluştu. Bunlardan ilki, CerModern’in Galeri B sergi alanında yer alan “Polonya Çağdaş Afiş Sergisi“. Sergide bulunan tüm eserler, “Dydo Poster Collection” olarak da bilinen Krakow’ın poster sanatı direktörü, galeri sahibi ve poster sanatı yayıncısı olan Krzysztof Dydo’nun koleksiyonundan seçilen 70’den fazla posteri barındırmaktadır.

 

Polonya afiş duayeni, günlük nesnelerin pictoral (resimsel) ilişkilerini kullanarak kinayeye dayalı afişler üreten Tomasz Boguslawski’nin 20 posterlik kişisel sergisi ise HUB Sanat Mekan alanında gösterilecektir.

 

„…Ankara’daki sergi Polonya’nın “Dirilme” hareketini takip eden 1990 yılından beri yaratılmış olan posterlerin sadece küçük bir parçasıdır. Benim bu konuda yukarıda bahsettiğim tercihler özneldir ama Leh afiş sanatını teşvik etmeye ayrılmış yıllar içinde elde edilmiş deneyimimle gurur duyuyorum. Amerikan, Fransız, Alman, Japon ve İsviçre tasarımı ile birlikte, Leh afişleri de grafik sanatlar dünyasının liderleri arasında seçkin bir gruba aittir…” Krzysztof Dydo (Sergi küratörü, Cracow Poster Gallery Direktörü)

 

CerModern ve Bilkent Üniversitesi Kampüsünde gerçekleşen çağdaş Polonya afiş duayenlerinin yapmış olduğu posterlerden oluşan sergilerin yanı sıra Polonya‘lı misafir sanatçıların katılacağı workshop/atölye ve söyleşiler ışığında Polonya afişleri ve grafik tasarım anlayışı geçmişten günümüze uzanan değerleri ve çağdaş yorumlarıyla izlenebilecek.

 

 

Sergi Detayları ;

 

* Etkinlik ana sergisi „Çağdaş Polonya Afişleri“, Polonya poster duayenlerinin yetmişten fazla eserini barındırıyor. Krzysztof Dydo’nun poster koleksiyonundan olan seçmeler, çağdaş Leh Poster tasarımı hakkında önemli görüşler sunacaktır.

 

Krzysztof Dydo’nun koleksiyonundan seçilen eserler arasında; Mirosław Adamczyk, Ewa Bajek-Wein, Elżbieta Chojna, Justyna Czerniakowska, Wiesław Grzegorczyk, Joanna Gorska i Jerzy Skakun, Ryszard Kaja, Ryszard Kajzer, Michał Kliś, Wojciech Kołek, Wojciech Korek, Korkuć, Sławomir Kosmynka, Andrzej Krajewski, Michał Książek, Sebastian Kubica, Piotr Kunce, Zbigniew Latała, Bartosz Łukaszonek, Lech Majewski, Władysław Pluta, Wiktor Sadowski, Jacek Staniszewski, Monika Starowicz, Wiesław Wałkuski, Anita Wasik, Leszek Wiśniewski, Elżbieta Wojciechowska, Leszek Żebrowski ve diğerlerinin kültür, tiyatro, müzik, politika ve film posterleri yer almaktadır.

 

Sergi açılış kokteyli ; 24 Ekim 2014 /CerModern

 

* Polonya Afiş duayeni olan, günlük nesnelerin pictoral (resimsel) ilişkilerini kullanarak kinayeye dayalı afişler üreten Tomasz Boguslawski’nin kişisel sergisi CerModern, HUB Sanat Mekan’da yer alacaktır.

 

Sergi tarihi ; 24 Ekim -14 Kasım 2014 /CerModern, HUB Sanat Mekan

 

* Aralarında Tomasz Bogusławski, Roman Kalarus, Kaja Renkas ve Michał Jandura’nın çalışmalarının da bulunduğu bir diğer seçki ise 20 Ekim 2014 tarihinden itibaren Bilkent Üniversitesi GSTMF Sergi Salonunda izlenebilir.

 

Workshop ve Söyleşi Detayları;

 

Polonya afiş sanatının tanıtılacağı, sanatçı afişlerinin inceleneceği ve Polonya afişlerinde çağdaş yönelimlere dair seminerlerin düzenleneceği Polonya Afiş Haftasısüresince katılımcılar Polonyalı grafik tasarımcılar ile tanışma fırsatı bulacaktır.

 

Proje kapsamında davet edilen sanatçılar, öğrencilere çalıştaylarda ve tematik toplantılara önderlik edeceklerdir.

 

Tomasz Bogusławski (Cracow Güzel Sanatlar Akademisi, Gdańsk Güzel Sanatlar Akademisi), Roman Kalarus (Katowice Güzel Sanatlar Fakültesi), Kaja Renkas (Silesian Üniversitesi), Michał Jandura (Cieszyn Sanat Enstitüsü) tarafından yönetilen atölyeler, en ünlü Leh sanatçılardan eşsiz bir eğitim alma olanağı sunmaktadır.

 

* Etkinliğe katılacağı açıklanan Gdańsk Güzel Sanatlar Akademisi’nden Tomasz Bogusławski hafta suresince CerModern’de düzenlenecek atölye programında afiş workshopu düzenleyecektir. Cermodern’de gerçekleştirilecek olan atölye için başvurular sınırlı olup, detaylar CerModern web sitesinden duyurulacaktır.

 

Tarihler: 21-22-23 Ekim saat 10.00-17.00 arası /CerModern, Atölye 4

 

* Bilkent GSTMF Grafik Tasarım Bölümü öğretim görevlisi Ekin Kılıç liderliğinde Thomasz Bogulawski’nin afişlerini motion grafik ile canlandırma teknikleri atölyesi ise CerModern, HUB Digital Lab alanında gerçekleşecektir.

 

Tarihler: 21-22-23 Ekim saat 10.00-17.00 arası /CerModern, HUB Digital Lab

 

* Atölyeler sonunda katılımcılara sertifika verilecektir.

 

* Misafir sanatçıların katılacağı söyleşi ve sunumlar 24 Ekim 2014 tarihinde Cer Modern Konferans salonunda yapılacaktır. Bu söyleşilere paralel olarak Bilkent Üniversitesi GSTMF Grafik Tasarım Bölümünde de sanatçıların kısa sunumları gerçekleştirilecektir. Söyleşi ve sunumlarla ilgili ayrıntılar için lütfen programa bakınız.

Proje Direktörü: Natalia Dydo | Bilkent Üniversitesi İdari Direktörü: Ekin Kılıç | Poster Gallery Cracow Baş Direktörü; Krzysztof Dydo

 

Adresler:

 

CerModern: Altınsoy Cad. No:3 06101 Sıhhiye, Ankara, Turkey |T: 0312 310 0000 /144 | W: www.cermodern.org

 

Bilkent Üniversitesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

 

Grafik Tasarımı Fakültesi, TR-06800 Bilkent, Ankara

 

W: http://www.gra.bilkent.edu.tr/eng/index.html

 

Proje ana sayfası:

 

W: http://polishposters2014turkey.wordpress.com

 

www.turkiye.culture.pl

 

www.iam.pl/en

 

www.cracowpostergallery.

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI