Etkinlikler

+

Sanatçı, Galeri, Küratör İlişkisi Üzerine Yeni Ufuklar: ART ELSEWHERE

22  Haziran  2017  16:00

 

Sanatçı, Galeri, Küratör İlişkisi Üzerine Yeni Ufuklar: ART ELSEWHERE

 

22 Haziran 2017, Perşembe

Saat: 16:00

 

Çağdaş Sanatın kişi ve kurumlarla ilişkisi 2000’lerden bu yana hızla değişip dönüşürken sanatçı, galeri ve küratör arasındaki ilişki de buna bağlı olarak biçim değiştirdi.

 

Bu bağlamda etken öge olan ‘sanatçı’ konumunu; kendisini edilgen hale getiren kurum ve kuruluşlar, sanat piyasasındaki moda yanılgısı ve ‘organizasyoncu küratör’ler dolayısıyla kaybetti. Sanatçı ve sergi, mekânın kendisine bağımlı hale geldi.

 

Tekrardan ve süreklilikten sıkılan sanat profesyonelleri ise yeni yatırımlar için Avrupa’dan uzaklaşarak Uzak ve Orta Doğu Çağdaş Sanat’ının yanı sıra Arap ülkelerine yöneldiler. Fakat kısa süre içerisinde bu bölgelerdeki yerel oluşumların dönüşümüyle buradaki sanatçılar da enternasyonal çembere dahil edilmiş oldu. Türkiye’de ise dinamik, çeşitlilik gösteren skala, politik coğrafyanın ve yatırımcıların kontrolünde genç sanatçılara oldukça dar bir alan bıraktı.

 

Bu değişimleri gözleyerek yola çıkan ve dünyanın her yerinden genç sanatçılara farklı sergi mekanları ve proje olanakları sunan, Senem Çağla Bilgin’in kurucusu olduğu Art Elsewhere; küratörlük ve sanat danışmanlığı zemininde şekillenen, sergilerin küratörlüğünü üstlenen, çağdaş sanatı uluslararası bir düzlemde takip eden ve sanatçıyı etken kılan misyonuyla yeni vizyonlar sunmak üzere yola çıktı.

 

-

Daha fazla bilgi için;

ART ELSEWHERE

www.artelsewhere.com

 

E-Mail: senem@artelsewhere.com

Facebook: https://www.facebook.com/artelsewherelondon/

Instagram: https://www.instagram.com/artelsewherelondon/

Twitter: https://twitter.com/art_elsewhere

 

 

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI