Selim İleri & Ali Kotan

8 Şubat -15 Mart 2020

Selim İleri, Ali Kotan: Kelimeler ve Hayaller…

 

Ressam Ali Kotan, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden yazar, senarist ve eleştirmen Selim İleri’nin metinlerinden ilhamla oluşturduğu yeni sergisi ‘‘Gece Sirenleri’’ 8 Şubat 15 Mart tarihleri arasında CerModern Kuzey Hangar Galerisi’nde Ankaralı izleyicilerle buluşuyor.

 

Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın sonucu olan ‘‘Gece Sirenleri’’ iki sanatçının birbirinden aldıkları ilham ve etkiyle ortaya çıkıyor. Selim İleri’nin büyüleyen metinleri Ali Kotan’ın resimlerine etki ediyor. Sergi sürecinde Ali Kotan’ın resimleri Selim İleri’ye, Selim İleri’nin metinleri ise ressam Ali Kotan’a emanet edilmiş. İki usta isim izole edilmiş eserlerde hissettiklerini, gördüklerini, algıladıklarını, kendi sanat dallarında eserleriyle yorumlayarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Selim İleri ve Ali Kotan bu projeyi, “metin ve imgenin dünya karşısındaki çevre ve hiçlik kavgası” olarak betimliyor. İyi ve güzelden yana imge ve harflerin tanıklığından oluşan sergi bir bakıma, sanatçıların iki odaklı hayata karşı çıkıyor oluşlarını da cisimleştiriyor.

 

85 eserin yer aldığı sergide ayrıca sanatçılara ait özel defterler, elyazmaları, fırça, palet ve desenlerin yanı sıra Selim İleri’nin el yazısını mekâna eriştiren özel alıntılar, Ali Kotan’ın cömert, büyük ve albenisi olan, çekim gücü çok büyük soyut imgeleriyle buluşturuluyor. Sergi 15 Mart’a kadar CerModern Kuzey Hangar Galerisi’nde görülebilecek.

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI