Shape&Shapers

28 Eylül- 30 Ekim 2019

BİÇİMLER VE BİÇİM VERENLER: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi

 

Sanat ve tasarım severleri, tamamı Orta Avrupa’daki küçük bir ülkeden gelen şaşırtıcı yaratıcılığı, teknik ustalığı, malzeme bilgisini ve mizah anlayışını keşfe davet eden çok yönlü ve samimi bir sergi.

 

Çek Cumhuriyeti, ünlü Bohemya kristalleri ve yüz yıllardan bu yana süregelen dünyaca bilinen cam yapım geleneği ile Avrupa’daki en eski ülkelerden biridir. Ancak Çek Tasarımı bundan daha fazlası demektir! En iyi Çek şirketleri ile Çek tasarımcılarının olacağı Biçimler ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi, Türkiye’de bugüne dek gerçekleşecek en büyük Çek Tasarım Sergisi olma özelliğini taşımaktadır. Sergi, cam dışında mobilya, seramik, tekstil, mücevher, şık gözlükler ile Çek tasarımının modern tarihine küçük bir yolculuğu da içermektedir.

 

Sergi, üç ana bölümden oluşmaktadır. Çek Tasarımının Hikâyesi, Çek Cumhuriyeti’nde tasarımın 1918-2018 yılları arasındaki gelişimini ortaya koyup, geçen yüzyılda yaratılmış bazı ikonik objeleri ön plana çıkarmaktadır. Libuše Niklová’nın şişme oyuncaklarından kübist seramik ve mobilyalara, Jindřich Halabala’nın efsanevi koltuklarından, şehir bisikletleri ile balık biçimindeki çakılara kadar tüm bu objeler zamansız tasarım kalitesindedirler.

İkinci bölüm Çek Tasarım Markaları, aydınlatma ürünleri ile cam eşyalara odaklanacak, aynı zamanda efsanevi Çek markası TON’un mobilyalarından örnekleri de bu ürünlere ilaveten sergileyecek. Lasvit ve Bomma’nın muhteşem cam avizeleri, Rückl marka kristaller ve Moser’in seçkin dekoratif cam eşyaları, emsalsiz renk skalası ile büyülemeye devam ederken art nouveau’dan modern geometrik şekillere dek pek çok tasarım yer alacak.

 

Son bölüm olan Sanat Tasarımı, yaratıcılık, malzeme ve form çeşitliliğine bir tür serbest dalış olacak. Genç nesilden olanların da dahil olduğu yirmiden fazla tasarımcı işlerini sergileyecek: kardan yapılmış vazolar (Maxim Velčovsky) veya parıldayan uranyum camlar (Rony Plesl), çekici aynalar (Jakub Berdych Karpelis), geri dönüştürülmüş yünden yapılmış işlemeler (Tereza Rosalie Kladošová), Mars’a seyahat için objeler (studio K.O.V.), kuyruklu yıldızlardan ilham alan küpeler (Nastassia Aleinikava), kanatlı ampüller (Emel Erdem) ve resimli sofra eşyaları (Michal Bačák).

 

Ziyaretçiler ayrıca açılışın olduğu hafta sonu, Dechem Studio ile canlı cam üfleme gösterilerine ve Roman Šedina’nın seramik atölyesine katılmak için davetli olacaklar.

 

Organizatörler: Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, CerModern Sanatlar Merkezi, Çek Merkezleri

 

İşbirliği Yapılan Kurumlar: Bilkent Üniversitesi, CerModern, Paşabahçe, TEPTA Lighting, MASİFwall, DererDerer, Kütahya Porselen

 

Kuratör: Tereza Porybná

 

Çek Tasarımı’nın Hikâyesi Kuratörleri: Jakub Berdych Karpelis, Iva Knobloch ve Josef Tomšej

 

Mimarlık: İ.D. Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü (Segah Sak, Yiğit Acar, Deniz Gürata, Elif Polat, Ahmet Ünveren)

 

Grafik Tasarım: Ekin Kılıç

 

Tasarımcı ve Katılımcıların Listesi: Nastassia Aleinikava, Michal Bačák, Bomma, Dechem Studio, Emel Erdem, Geometr, Inneke Hans, Jakub Berdych Karpelis, Tereza Rosalie Kladošová, K.O.V. Studio, Křehký Gallery, Lasvit, Moser, Paşabahçe, Jiří Pelcl, Milan Pekař, Rony Plesl, Qubus Design Studio, Rückl, Roman Šedina, Vratislav Šotola, Klára Šumová, TON, Maxim Velčovský.

 

#shapeandshapers

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI