Steve McCurry

16 Eylül - 27 Aralık 2015

Steve McCurry 30 yılı aşkın bir süredir, dergi eleştirileri ve bir düzineden fazla kitap kapakları ve adına dünya genelinde sayısız sergiler ile çağdaş fotoğrafçılığın en ikonik seslerinden birisi olmuştur.

 

Filedelfiya’nın bir kenar mahallesinde doğan McCurry; yerel bir gazetede çalışmaya başlamadan önce Pensilvanya Devlet Üniversitesinde film üzerine çalışmıştır. Birkaç yıllık serbest çalışma sonrası, MucCurry Hindistan’a yapacağı pek çok ziyaretten ilkini gerçekleştirmiştir. Bir çanta kıyafet ve filmden biraz daha fazlası ile seyahat ederek, fotoğraf makinesi ile ülkeyi keşfederek alt kıta boyunca ilerlemiştir.

 

Birkaç aylık seyahatten sonra kendisini Pakistan sınırına geçerken bulmuştur. Burada, Rus istilasının ülkeyi bütün batılı gazetecilere kapattığı anda kendisini sınırdan kendi ülkelerine gizlice kaçıran bir grup Afganistan mültecisi ile buluşmuştur. Sakal ve bıyık ve yıkık dökük özellikleri ile geleneksel kıyafetlerinde ortaya çıkan Mücahitler ile yerleştirildikten haftalar sonra, McCurry, her dergi künyesi sayısına bir insan yüzü koyarak Afganistan’daki çatışmanın ilk görüntülerini dünyaya kazandırmıştır.

 

O zamandan beri, McCurry altı kıta ve sayısız ülke üzerinde çarpıcı görüntülerini oluşturmaya devam etmiştir. Çalışması çatışmaları, ortadan yok olan kültürleri, eski zamandan kalma gelenekleri ve çağdaş kültürü ve benzerini içermektedir – fakat ünlü Afgan Kızı resmini bu kadar güçlü bir resim yapan insan unsurunu her zaman elde tutmaktadır.

 

McCurry, Robert Capa Altın Madalya, Milli Basın Fotoğrafçıları Ödülünü ve Dünya Basını Fotoğraf yarışmasından emsalsiz dörtlü ilk ödülü dahil endüstrideki en prestijli ödüllerin bazıları ile tanınmıştır. Fransız Kültür Bakanı ayrıca McCurry’yi Sanat ve Edebiyat Düzenlemesinin bir Şovalyesi olarak tayin etmiştir ve yakın zamanda Londra’daki Kraliyet Fotoğraf Topluluğu, McCurry’i Ömür Boyu Başarı için Yüzyıl Madalyası ile ödüllendirmiştir.

 

McCurry, İmparatorluk Yolu (The Imperial Way (1985)), Muson (Monsoon (1988)), Portreler (Portraits (1999)), Güney Güneydoğu (South Southeast (2000)), Dağların Gölgesinde (In the Shadow of Mountains (2007)), Savunmasız An (The Unguarded Moment (2009)), İkonik Fotoğraflar (The Iconic Photographs (2011), Söylenmemiş: Fotoğrafların Arkasındaki Öyküler (Untold: The Stories Behind the Photographs (2013)), Bu Ellerden: Kahve Kokusu Boyunca Bir Seyahat (From These Hands: A Journey Along the Coffee Trail (2015)) ve Hindistan (India (2015))  dahil kitaplar yayınlamıştır.

 

 

 

 

Shaolin monks training, Zhengzhou, China. © Steve McCurry

Holi Man, Rajasthan, India.© Steve McCurry

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI