Etkinlikler

+

Tiyatro: Çirkin

29 Nisan 2017  20:00

 

Oyun Adı: Çirkin

Yazan: Michel del Castillo

Uyarlayan ve Yöneten: Semih Çelenk

Oynayan: Hamit Demir

Müzik: Gitarist Mert Demir

Kuklalar: Adem Dağlar - Şafak Dağlar

Sahne Tasarımı ve Uygulama: Erhan Alabaş

Kostüm Tasarımı ve Uygulama: Ayşe Selecik

Yönetmen Yardımcısı: Hale Üstün

Işık Tasarımı: Murat Bakır

Göstermelikler: Rugül Serbest

Afiş/Fotoğraf: Dilek Keleş

Sahne Amiri: Semih Taşkın

75 dk. Tek Perde.

 

 

"Çirkin’e" Dair...

Öteki olmak, dışlanmak, aşağılanmak, hor görülmek...

Yalnızlaşmak...

Çirkin aslında bir, sevgi hikayesidir. Çirkin aslında bir “iyi olma” hikayesidir...

Toplumsal önyargılar altında kalmış, doğuştan çirkin ama iyi bir çocuğun, yaşamda “kendi olma” hikayesi.

Ne denli çabalarsanız çabalayın, önyargıları aşabilir misiniz? Yoksa önyargılar, sizi ve hayatınızın tamamını belirleyecek midir?

Peki ya sanat hayatımızın neresindedir. Sanat nedir? Toplumdışı bırakılmış birey, duyuramadığı sesini, sanatın diliyle duyurabilecek midir?

Günümüz insanlığının önemli sorunlarından biridir, “kendi olmak”. Çirkin’de, usta İspanyol yazar Michel del Castillo’nun kaleminden, bir toplumdışı bireyin yaşamına ve iyi olma çabasına tanıklık ediyoruz.

Prof. Dr. Semih Çelenk’in kaleminden tiyatroya uyarlanan ve sahneye konan oyunda, İzmir kökenli usta oyuncu Hamit Demir rol alıyor. Genç müzisyen Mert Demir gitarıyla eşlik ediyor.

 

--------------------------------------

Tiyatroevi hakkında...

2000 yılında Prof. Dr. Semih Çelenk ve Hamit Demir önderliğinde kurulan Tiyatroevi; İzmir'de tiyatro alanında yaratıcı, çağdaş çalışmalar ortaya koymak adına; bu alanda farklı kurumlar ve isimler altında yaratıcı çalışmalara imza atmış sanatçıların öncülüğünde kurulan ve kentimizde tiyatro sanatı alanında dağınık bulunan potansiyeli biraraya getirmek ve ortak aklı harekete geçirmek amacıyla kurulmuştur.

 

Tiyatroevi, kültür ve sanatla ilişkisi genellikle ithal gösterilerle sınırlı kalan ve kentli sanatçılarını sürekli “Bizans”a ihraç eden ve neredeyse bu konuda Cumhuriyet tarihi boyunca aşılamamış bir kentin makus talihini yenmek adına bir çaba olarak ortaya çıktı.

Tiyatroevi, gerek yetişkin gerekse çocuk tiyatrosu ve toplum tiyatrosu (Community Theatre) alanlarında araştırmaya ve uygulamaya yönelik, uluslararası nitelikte çalışmalar üretmek amacındadır.

 

Tiyatroevi, bir yüzyıl öncesine kadar tiyatro sanatı alanında bir vaha görünümünde olan İzmir kentinin, bu alanda kendi yarattığı ve yetiştirdiği değerlerin başka kentlerdeki etkinliklerde ortaya çıkmasına rağmen, İzmir içerisinde yaratıcı ve sürekli bir etkinlik alanı yaratamamalarından kaynaklanan eksikliği doldurmak amacından yola çıkmıştır.

 

Biletler Biletix'de

Bilet fiyatları: Tam: 40 İndirimli: 30

 

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI