Ulla Shemeikka I Manzaralar

3O.09- 19.10.2014

Mavi, siyah ve beyaza bürünmüş bu sahneler sizi olduğunuz yerden alıp Güneybatı Finlandiya Adalar Denizi sahillerinde gizemli bir gece yürüyüşüne çıkaracak. Fotoğraflar çoğunlukla alacakaranlıktan hemen sonra çekilmiş. Ve şafak vaktinden de hemen önce...  Sis, ışık ve gölgeler kayalarla ve suyun gerçekliğiyle nasıl oynuyorsa Shemeikka da manzaralarla oynuyor. Bizlere bunların bin yıl önce nasıl görünmüş olabileceklerini gösterirmişçesine...

 

Ulla Shemeikka aynı zamanda ölçü ve orantı anlayışımızla da oynuyor. Ufak bir kaya yüzeyi dağ platosu oluveriyor. Bir damla su gürül gürül akan bir ırmak halini alıyor. Fotoğrafların bazılarında lens ve nesne arasındaki mesafe 10 santimetreden az. Fotoğrafçı bir makro lens kullanarak nesnelerine en iyi ayrıntılarına ulaşacak şekilde yaklaşıyor ve nesnelerin organik enerjisini yakalayarak bizleri onların sonsuzluğunu hayal etmeye davet ediyor.

 

Shemeikka’nın çalışmalarının önemli bir özelliği ise insana dair hiçbir belirtinin olmayışı. Sabırla bekleyip arayış içinde oldukları el değmemiş bir dünyadan anlık görüntüler ortaya çıktığında kendisi ve kamerası bunları kaydediyor. Basitçe… Doğru bir şekilde… Sanatla besleyerek... Fotoğraflarının tümü bir film kamerasıyla çekiliyor. Sanatçının bizimle paylaştığı şey kendi güzelliğiyle çerçevelenmiş ve seyredenin gözünde yücelen Doğadır.

 

Sanatçı hakkında

Fotoğrafçı Ulla Shemeikka (1969’da Kuopio, Finlandiya’da doğmuştur) Ankara’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Shemeikka, Finlandiya’da ve Avrupa’da başka yerlerde karma sergilere katılmış ve aynı zamanda Finlandiya, Almanya ve Belçika gibi yerlerde kişisel sergiler de açmıştır. Kankaanpää Sanat Okulu’nda resim (Lisans 1993) ve Helsinki’de Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde fotoğrafçılık okumuştur (Yüksek Lisans 2001).

 

 

 

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI