Hande Çolpan I Serhat Karademir: Yüzleşme I Confrontation

15 Şubat February -12 Mart March 2017

Bilinç, bilinçaltı ve oradan da rüyalar...

 

Parçanın içinde evrenseli görmeye çalışan sanatçı-yaratıcı, benliğin içinde yer alan temsili dünya içerisinden biçimlenen varlıklar, aşırı derecede enerji yüklenmiş ve boşalmaya çalışan unsurlar, sentezlenerek açık-rüyada görselleşir. Rüya; bir eserdir. Uyku ise yaratıcı sürece giren bir zihin. Bastırılan cinsel arzular ve korkular; rüya ve fanteziye, yaratıcılık “trans” durumunda; sanatsal bir yapıta dönüşür. Dış bir uyarıcı gelir, şuura döker. Merkezi fantezi içerisinde bazen ne anlama geldiği bilinmemesine rağmen, üzerine düşünülecek çok sayıda alternatif gerçeklikler ortaya koyar.

 

Başımızın yastığa düşmesiyle başlayan düşünceler, uyku öncesi son bir can sıkıntısı, iç geçirme ve zorunlu uykuya dalış sırasında bilinçaltının devreye girdiği ve bütün fizik yasalarının tersine çalıştığı rüyalar... Günün kalıntıları, yer ve zamandan yoksun çocukluk anıları, bedenin ihtiyaçları, başınızın üstünde oturan bir fil ve yastığınızın vicdan sehpasında cam kırıklarına dönüşmesi... Var veya yok olmanın; nedenlerin sorgulandığı yer, bilinçten bilinçaltına açılan bir kapı; sonlu olanın sonsuz olanı hiç bir zaman kavrayamayacağı...

 

 

Hande Çolpan:

 

1994’te Tekirdağ’da doğdu. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Cam Bölümü’nden mezun oldu.

 

Yurtiçinde çeşitli karma sergilere katıldı; “International Art Center – İstanbul, 2011”, “Mezuniyet Sergisi Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Alanı, Eskişehir – 2015”, Bugünden Yarına, Cermodern, Ankara, 2016.

 

Şu an; Yüksek Lisans hazırlığı içinde bulunmaktadır. Farklı disiplinleri birleştirmek ve “Benlik” kavramı üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

 

Serhat Karademir:

 

1991’de İzmir’de doğdu. 2014’de Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Baskı Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. 2013-2014 yılları arasında Almanya Hildesheim HAWK (Hochschule für Angewandte Wissenschaft und Kunst) Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi’nde Baskı Sanatları ve Grafik alanında eğitimini tamamladı. 2015’de Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Grafik Anasanat Dalı, Yüksek Lisans programına başlamıştır.

 

6 Karma; “İKSV 3.İstanbul Tasarım Bienali, Akademi Programı – Biz İnsan mıyız?, Beykent Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Fuaye Alanı, İstanbul, 2016”, “Gravür Atölye Sergisi – 3, Çankaya Çağdaş̧ Sanatlar Merkezi, Ankara, 2016”, “Dünya Bir Yana, Tosca Art & Design Galeri, Ankara, 2016”, “Denge: Hayatta Başka Şeyler de Vardır, Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi Fuaye Alanı, Erzurum, 2016”, “Mezuniyet Sergisi, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Alanı, Eskişehir, 2014”, “Press Storming, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sanat Galerisi, Eskişehir, 2013” ve 1 Kişisel, “Reflections, HAWK – Fakultät Gestaltung, Hildesheim / Almanya, 2014” sergi açmıştır.

 

Şu an; Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Grafik Anasanat Dalı, Yüksek Lisans Programı ile akademik ve sanatsal çalışmalarını sürdürmekte, Yeni Medya ve Dijital İllüstrasyon alanları ile yakından ilgilenmektedir.

 

SERGİ AÇILIŞI

15 Şubat 2017 / 19:00

 

 

 

Hande Çolpan / Devinim 3

Hande Çolpan / Devinim 4

Serhat Karademir / Küstüm sana ikizim

Serhat Karademir / Plasenta

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI